×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Departamenti i Shtetit për amerikanët: Shmangni udhëtimet në Gjermani, Danimarkë, Kroaci…

  FrontOnline
  23 Nëntor 2021

  Departamenti Amerikan i Shtetit ka paralajmëruar qytetarët e saj që të mos udhëtojnë në Gjermani për shkak të përhapjes së përshpejtuar aktuale të koronavirusit në atë vend.

  Paralajmërimi i Nivelit 4 i Departamentit të Shtetit kundër udhëtimit në Gjermani është i lidhur me vlerësimin më të fundit të situatës nga Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

  “Shmangni udhëtimet në Gjermani. Nëse duhet të shkoni atje, sigurohuni që të jeni plotësisht të vaksinuar përpara udhëtimit”, paralajmëron CDC.

  “Për shkak të situatës aktuale në Gjermani, edhe njerëzit e vaksinuar plotësisht mund të rrezikojnë të marrin variante më të gjera të Covid-19”, shton CDC.

  Gjermania po përballet me një rritje të numrit të të infektuarve dhe ekspertët mjekësorë dhe kancelarja Angela Merkel ka paralajmëruar se spitalet tashmë po luftojnë në disa rajone.

  Numri i rasteve të reja të infektimit në vend po dyfishohet çdo 12 ditë. Gjermania dhe Danimarka janë ndër vendet për të cilat është lëshuar një paralajmërim i nivelit 4, që është niveli më i lartë i shkallës së CDC.

  Paralajmërimi i Nivelit 4 vlen edhe për vendet e tjera në Evropë, aktualisht të prekura rëndë nga pandemia, duke përfshirë Belgjikën, Kroacinë, Hungarinë, Austrinë dhe Holandën.

  Për Francën dhe Italinë, zbatohet Niveli 3, sipas të cilit pasagjerët ftohen të marrin në konsideratë planet e tyre të udhëtimit.

  Para pandemisë, niveli më i lartë i paralajmërimit ishte kryesisht i rezervuar për vende të tilla si Afganistani dhe Iraku, ku krizat dhe konfliktet vazhdojnë./FrontOnline/

  Punime në rrjet, KEDS tregon ku do të ketë nesër ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni19 Korrik 2024
  Kërkimi për njeriun që vrau policin kufitar Nikolla Krsmanoviq dhe plagosi rëndë kolegun e tij Vjekoslav Iliq në Loznicë është ende në...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-ambasadorin amerikan Gjermani dhe ish- i dërguar i SHBA-së për Ballkanin, Richard Grenell, ka një shans të mirë për t'u bërë Sekretar...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Kai Trump, mbesa adoleshente e ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, bëri një paraqitje të papritur në Konventën Kombëtare Republikane më 17 korrik,...
  Të tjera
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-presidenti amerikan, Barack Obama, privatisht ka shprehur shqetësime te demokratët lidhur me kandidaturën e presidentit Joe Biden, dhe Nancy Pelosi privatisht e...
  Lajme18 Korrik 2024
  Kryeministri Albin Kurti u ka bërë thirrje qytetarëve që t’i ndjekin udhëzimet zyrtare nga autoritetet e Kosovës pas ngjarjes së fundit në...
  Vip18 Korrik 2024
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Dafina Zeqiri, po vjen me një projekt të ri. Artistja ka bashkuar forcat me reperin nga Ferizaj, Arton...
  Lajme18 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, është takuar me ambasadorin e ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier. Gërvalla tha se me Hovenierin...
  Lajme18 Korrik 2024
  Ardita Sinani do të votohet së shpejti për kryetare të Preshevës pas koalicionit me Partinë Demokratike Shqiptare (PDSH), raporton Front Online. Sipas...
  Lajme18 Korrik 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka marrë pjesë në hapjen e Seminarit të 17-të të Mësimdhënësve të Mërgatës. Zyra e Kryeministrit ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.