×
 • Lajme
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Demi: Nëse s’ka përmirësim të gjendjes ekonomike, pas 1 janarit do të ketë largime masive

  FrontOnline
  17 Nëntor 2023

  Drejtori i Institut GAP, Agron Demi ka reaguar lidhur me ikjet që po ndodhin nga Kosova.

  Ai, ka përmendur një rast kur mësimdhënësit po marrin pushim pa pagesë dhe po shkojnë për të punuar në Gjermani.

  Sipas tij, dihet që diaspora e Kosovës ka emigrua për arsye ekonomike.

  Demi, ka përmendur edhe deklaratën e djeshme të kryeministri Albin Kurti i cili ka thënë se kosovarët nuk do emigrojnë më për arsye politike e ekonomike

  Demi, thotë se nëse nuk do të ketë përmirësim të gjendjes ekonomike, pas 1 janarit të vitit 2024 do të ketë largime masive.

  Postimi i tij i plotë:

  Javën e kaluar KTV raportoi se është rritur dukshëm numri i rasteve kur mësimdhënësit marrin pushim pa pagesë deri një vit dhe shkojnë me punu në Gjermani punë fizike.

  Dje kryeministri deklaroi në Kuvend se kosovarët nuk do emigrojnë më për arsye politike e ekonomike.

  Në fakt, historikisht diaspora e Kosovës ka emigru për arsye ekonomike. Sipas vetë të dhënave të MPJD, mbi 30% e diasporës së Kosovës ka emigru pas luftës, kryesisht për arsye ekonomike dhe familjare, por që kjo familjare është prapë për arsye ekonomike.

  Pas 1 janarit 2024 Kosova nuk ka me u zbrazë e tëra, ashtu qysh po thotë opozita, por ka me pas largime masive derisa gjendja ekonomike të mos përmirësohet.

  Më mirë në Kosovë se në Gjermani
  Nga Rubrika
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Presidentja Vjosa Osmani është takuar me kryeministren e Danimarkës, Mette Frederiksen, me të cilën tha se foli edhe për zhvillimet e fundit...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  I ngarkuari me punë ne Ambasadën e Kosovës në Senegal, Sami Halili, ka njoftuar sot se Ministrja e Punëve të Jashtme të...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Grupi Parlamentar i AAK-së ka mbajtur konferencë për medie ku ka kritikuar Qeverinë për planifikim jo të duhur të buxhetit për vitin...
  Të tjera
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Gjykata Themelore në Prishtinë ka ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji të dyshuarit E.B,  i cili dyshohet se therri për...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Liridona Ademaj, 33-vjeçarja që u vra mbrëmjen e 29 nëntorit, është varrosur dje në varrezat e fshatit Cërmjan. Në ceremoninë e varrimit...
  Ekonomi02 Dhjetor 2023
  Analistë politik në vend thonë se Kosova rrezikon t’i humb mbi 500 milionë euro fonde nga BE-ja nëse nuk largohen gjatë këtij...
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Ukraina së shpejti do të rihapë aeroportin ndërkombëtar të Kievit. Lajmi u bë me dije nga shefi i shtabit, të presidentit Volodymir...
  Sport02 Dhjetor 2023
  Sot (e shtunë) do të hidhet shorti për grupet e Kampionatit Evropian 2024 që do të mbahet në Gjermani. Përveç Gjermanisë nikoqire,...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Mbrëmja e premte solli befasi të shumta në skenën e “Dancing With the Stars Albania”. Bukuroshja e dashur nga Kosova, Juliana Nura,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.