×
 • Lajme
 • Lajme

  Demantohet përsëri MSh-ja: Qytetarja pret 8 orë për rezultat në laboratorin e Devollëve

  FrontOnline
  30 Gusht 2020

  Është demantuar përsëri Ministria e Shëndetësisë, e cila kishte mbrojtur çmimet e larta në laboratorin e vajzës së biznesmenit Blerim Devolli duke thënë se rezultatet dalin për një orë.

  Pavarësisht se qytetarët paguajnë shuma të mëdha parash dhe iu duhet të presin në radhë për t’u testuar për COVID-19 në laboratorin “Medical Laboratory Services”. Në një foto tjetër të siguruar nga Gazeta Express, shihet se një person ka pritur rreth 8 orë për të marrë rezultatin e testit RT-PCR për Covid-19.

  Ministria e Shëndetësisë pak minuta më parë ka lëshuar një komunikatë për media pas raportimit se testi PCR në laboratorin privat “Medical & Laboratory Services” në Prishtinë të licencuar për kryerje të testeve të tilla për COVID-19, po kushton 200 euro. Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se testi PCR (genex covid test) i cili po kushton 200 euro, është test i shpejt, dhe rezultatet dalin për 45-60 minuta. E po ashtu ka njoftuar se testi normal PCR kushton 65 euro e ato serologjike sillen prej 15 deri 30 euro. Megjithatë ky është rasti i dytë i siguruar nga Gazeta Express ku shihet për pritjet më të gjata të qytetarëve.

  Po ashtu, në një rast tjetër të siguruar nga Gazeta Express, një qytetar kishte bërë testin dhe kishte dalë pozitiv në këtë laborator por një ditë më vonë kishte dalë negativ në testimin e bërë në Austri.

  Ndaj çmimeve në laboratorin e Devollëve kanë reaguar edhe nga LDK’ja. Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe Shefi i Grupit Parlamentar, Arben Gashi, kanë kërkuar që të merren masa.

  Vetëm 60 euro kap ofertën Al Inclusive të “Sharr Travel” në Aqua Fafa
  Nga Rubrika
  Lajme30 Shtator 2023
  Njohësit e rrethanave politike në vend po vlerësojnë se aksioni i Policisë me 24 shtator, i ka dhënë Kosovës një mundësi të...
  Lajme30 Shtator 2023
  Ambasadori gjerman në Kosovë Jern Rode tha se qëndrimi i Gjermanisë për sovranitetin e shtetit të Kosovës nuk ka ndryshuar dhe shtoi...
  Lajme30 Shtator 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, të enjten deklaroi se KFOR-i duhet të marrë në kontroll veriun e Kosovës. Por, i menjëhershëm ka...
  Të tjera
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg është shprehur i bindur se Polonia dhe Sllovakia do të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën.. Polonia...
  Lajme29 Shtator 2023
  Sot Policia e Kosovës ka bastisur vilën e Milan Radojçiqit në Liqenin e Ujmanit. Ministri  i Punëve të Brendshme, tha se edhe nga...
  Lajme29 Shtator 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë bërë thirrje Serbisë të tërheqë forcat nga...
  Lajme29 Shtator 2023
  Ish-kreu i Prishtinës, Shpend Ahmeti, i cili në vazhdimësi komenton zhvillimet politikë në vend dhe rajon, ka thënë se duke parë kërkesën...
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Shefi i shtabit të presidentit ukrainas, Andriy Yermak, tha se disa specialistë do të mbërrijnë në Ukrainë për të hartuar planet për...
  Lajme29 Shtator 2023
  Kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, priti në takim veteranët e luftës së Kroacisë dhe të UÇK-së, në krye me Gjeneralin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.