Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Deklarohet i pafajshëm zyrtari i Fushë Kosovës i akuzuar për korrupsion

  FrontOnline
  31 Mars 2023

  Zyrtari i Gjendjes Civile në Fushë Kosovë, Latif Ibrahimi është deklaruar i pafajshëm, të premten në shqyrtimin fillestar, në rastin ku po akuzohet për falsifikim të dokumentit zyrtar.

  “Nuk ndihem fajtor aspak”, ka deklaruar i akuzuari Ibrahimi, pas leximit të aktakuzës nga prokurori Bashkim Zeqaj, raporton “Betimi për Drejtësi”.

  Gjykatësja Medie Bytyqi e ka njoftuar të akuzuarin Ibrahimi dhe mbrojtësin e tij, avokatin Hamdi Ibrahimi se kanë të drejtë që deri më 2 maj 2023 të bëjnë kërkesë për hudhje të aktakuzës dhe kundërshtim të provave.

  Sipas aktakuzës së Prokurorisë Themelore në Prishtinë të përpiluar me 24 janar të vitit 2022, Latif Ibrahimi po akuzohet se si zyrtar në Zyrën e Gjendjes Civile në Drejtorinë e Administratës në Fushë Kosovë, ka shënuar të dhëna të rreme në librin amzë të lindjes me 8 qershor të vitit 2005 për personin N.A.

  Ndërsa sipas aktakuzës, i njëjti, me 7 mars 2017 e ka regjistruar atë në sistemin elektronik në regjistrin qendror me qëllim që t’i mundësojë marrjen e dokumentit personal të Republikës së Kosovës, e që më pas i njëjti ishte pajisur me letërnjoftim. Mirëpo, pas verifikimit nga zyrtarët nuk është gjetur lënda bazë e regjistrimit, si dhe pas verifikimit në sistem elektronik nuk janë gjetur të regjistruar prindërit e të njëjtit.

  Në fund të kësaj aktakuze thuhet se Zyra e Gjendjes Civile, në Drejtorinë e Administratës në Fushë Kosovë ka marrë vendim për anulimin e këtij regjistrimi.

  Andaj, i pandehuri i lartcekur po akuzohet se ka kryer veprën penale “Falsifikim i dokumentit zyrtar”, nga neni 434 par.1 të KPRK-së

   

  Menaxho shpenzimet dhe fito zbritje me aplikacionin e Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2023
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu thotë se bandat e organizuara kriminale serbe të cilat udhëhiqen nga Vuçiq nuk do të tolerohen. Ajo...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetari i Leposaviqit, Lulzim Hetemi, ka mbetur i bllokuar brenda objektit të komunës. Sipas burimeve të Klankosova.tv Hetemi është duke u ruajtur...
  Lajme29 Maj 2023
  Gjatë së hënës, qindra huliganë serbë përdorën dhunë të pajustifikueshme gjatë protestes pranë komunës së Zveçanit në veri të Mitrovicës. Të paktën...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Për të martën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ku kryesisht gjatë orëve të pasditës dhe mbrëmjes, pritet të ketë...
  Lajme29 Maj 2023
  Pas përleshjeve në veri mes protestuesve serbë dhe forcave të KFOR-it, nën arrest po mbahen të paktën tre persona. Përmes burime nga...
  Lajme29 Maj 2023
  Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se dialogu është e vetmja rrugë për të ecur përpara, duke i bërë thirrje...
  Lajme29 Maj 2023
  Ish-presidenti Fatmir Sejdiu ka thënë se shihet qartë që protestat në veri janë të dhunshme dhe të udhëhequra nga bandat e njohura...
  Lajme29 Maj 2023
  Ministria e Punëve të Jashtme e Austrisë i ka dënuar fuqishëm sulmet e dhunshme ndaj ushtarëve të KFOR-it, pjesëtarëve të EULEX-it dhe...
  Lajme29 Maj 2023
  Shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, ka thënë se është e alarmuar nga dhuna në veri të Kosovës dhe veprimet e mëparshme gjatë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.