×
 • Lajme
 • Lajme

  Danas: Pas Kosovës radhën e ka Bosnja dhe Hercegovina

  FrontOnline
  26 Shtator 2023

  Ngjarjet e fundit në Kosovë, ku mbetën të vrarë disa persona, shkaktuan ankth dhe shumë pyetje që mbeten ende pa përgjigje. Njëra prej tyre është – a mund të përhapet konflikti nga Kosova në të gjithë rajonin?

  Një polic i Kosovës është vrarë dhe një tjetër është plagosur në Banjska mëngjesin e së dielës .

  Jo shumë kohë më vonë, anëtarët e grupit që kryen, siç raportojnë mediat, një “sulm terrorist”, u strehuan në manastirin e Banjskës.

  Në konflikt me organet e rendit nga Kosova janë vrarë tre sulmues.

  Qytetarëve të Serbisë iu mungonte informimi i saktë dhe me kohë gjatë gjithë ditës.

  Gjatë gjithë kohës, kryeministri Albin Kurti iu drejtua qytetarëve të Kosovës, ndërsa qytetarët e Serbisë ishin në pritje të fjalimit të jashtëzakonshëm të presidentit Aleksandar Vuçiq të planifikuar për të dielën në orën 20:00.

  Nemanja Millosheviq, kryetar i organizatës politike Glas dhe mjeshtër i shkencave politike, thotë për Danas se nga Vuçiq kemi dëgjuar vetëm thënie boshe që “kemi dëgjuar për më shumë se një dekadë”.

  “Nuk kemi informacion të saktë nga shërbimet përkatëse”. Shërbimet që duhet të kenë raport nga terreni. Nuk kemi zbuluar asgjë konkrete dhe kam frikë se nuk do ta zbulojmë kurrë. Kjo tregon se ekziston një problem në vetë zinxhirin e sigurisë, jo vetëm në informimin e ndërsjellë dhe shkëmbimin e informacionit, por edhe në atë se çfarë bëhet nga kush brenda atij zinxhiri sigurie dhe sa mirë është i informuar secili nivel i udhëheqjes shtetërore për veprime të caktuara. “, thotë Millosheviq.

  Ai shton se nuk ka pasur asnjë reagim nga KFOR-i dhe EULEX-i

  “Pra, kemi pasur një situatë që e gjithë ngjarja ka përfunduar duke mos pasur një pasqyrë të qartë se kush janë këta persona, ku kanë shkuar, si kanë shkuar, në çfarë mënyre… këto janë disa pyetje që mbeten të hapura.

  A i përshtatet Rusisë konflikti në Ballkan?

  Prej kohësh është raportuar në media se Rusia ka interes të provokojë konflikte në Ballkanin Perëndimor me qëllim që të largojë vëmendjen e komunitetit ndërkombëtar nga lufta në Ukrainë.

  Bashkëbiseduesi i Danas thotë se Rusisë do t’i shkonte shumë një pikë qendrore në tokën evropiane.

  I pyetur nëse është e lehtë të shkaktohet një konflikt në Kosovë, Millosheviqi është përgjigjur: “Konflikti nuk mund të ndodhë kaq lehtë”. Ajo që pamë dje është maksimumi i diçkaje që mund të ndodhë. Anëtarësimi në NATO mund të jetë zgjidhja për të gjitha problemet tona të sigurisë”.

  “Në disa prej spinave dhe informacioneve të përbashkëta, ka pasur edhe komente nga disa analistë ushtarakë boshnjakëtë cilët si objektiv i pikave të nxehta të mundshme, si ai në Kosovë fundjavën e kaluar, u transferuan në Bosnje dhe Hercegovinë”, tha Tanja Topiç. , një analist politik nga Bosnja dhe Hercegovina, për Danas.

  Ajo thotë se “sipas tyre” ishte pothuajse e sigurt se Bosnja ishte e radhës.

  “Për një kohë të gjatë, thuajse me naivitet dhe mjaft besim theksova se është e pamundur të ndodhë një konflikt i ri në Bosnje dhe Hercegovinë, një konflikt, e kam fjalën për një konflikt të armatosur. Verbale jetojmë çdo ditë. Pas fotos nga Kosova, nuk jam më i sigurt se nuk kemi 30 budallenj në Bosnje, të cilët janë gati për gjakderdhje të re. Dhe ne kemi parë se edhe kaq mjafton për të sjellë njerëz të vdekur, për t’u kapluar nga të dridhurat dhe frika. Dhe kur shohim që politikanët tanë janë si desh në trung, atëherë asgjë nuk mund të thuhet me siguri në këto fusha”, thotë Topiç.

  Ajo shton se deri më tani, Zyra e Përfaqësuesit të Lartë, trupat e EUFOR-it dhe mbështetja në NATO, e cila mund të veprojë sipas Kushtetutës së Bosnjës, kanë futur një dozë sigurie në vend. Meqenëse, vijon ai, në agjendën e asaj që ne e quajmë komuniteti ndërkombëtar, mbizotëronte shprehja e shqetësimit përmes deklaratave nga sjellja e politikanëve, kartën e të cilëve zyrtarët ndërkombëtarë e luanin me vite si garanci sigurie, shumica e qytetarëve e kuptuan se ata ishin kryesisht fjalë boshe.

  “Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, tenxherja boshnjake-hercegovinase po zien, një pjesë e institucionit na kujton vitet ’90 dhe shembjen e RSFJ-së, një pjesë tjetër na siguron se mund të flemë të qetë, për të tretën pjesë një ndarje paqësore është e mundur. Thjesht pyes veten se kush do të jetë i lumtur në një hapësirë ​​ku nuk do të ketë njerëz”, thotë Topiç.

  Ky nuk është fundi i përshkallëzimit

  Përshkallëzimi është një gjendje konstante e mendjes dhe e vetëdijes në këto fusha, thotë analisti Topić.

  “Ajo është bërë e përditshme, normale jeton me ne”. Emocionet e mposhtën arsyen, një gjë thuhet, një tjetër bëhet. Do të thosha se ky nuk është fundi i përshkallëzimit dhe se personalisht pres më shumë tensione. “Nuk e shoh fundin, sepse politikat që janë dominuese janë ekskluzive, plot ngarkesë emocionale, ofrohen sërish jetë njerëzore për vendin, territorin dhe kjo do të thotë pa dorëzim, pa fund”, thotë ai.

  Kur dëgjojmë fjalë falje për të filluar, të paktën nga njëra anë, vazhdon ai, atëherë jemi më larg nga përshkallëzimi. Por më duket se me këto politika dhe në jetë, vështirë se do ta shohim.

  “Ne do të pjekim veten në atë zjarr të vazhdueshëm që digjet”, thekson Topiç./FrontOnline/

  Ambasadori suedez qëndron në Devolli Corporation, viziton njësinë Prince Caffe
  Nga Rubrika
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Presidentja Vjosa Osmani është takuar me kryeministren e Danimarkës, Mette Frederiksen, me të cilën tha se foli edhe për zhvillimet e fundit...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  I ngarkuari me punë ne Ambasadën e Kosovës në Senegal, Sami Halili, ka njoftuar sot se Ministrja e Punëve të Jashtme të...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Grupi Parlamentar i AAK-së ka mbajtur konferencë për medie ku ka kritikuar Qeverinë për planifikim jo të duhur të buxhetit për vitin...
  Të tjera
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Fluturimet në aeroportin e dytë më të madh të Gjermanisë janë anuluar deri në mesditë. Dëbora e madhe përmbyti kryeqytetin e Bavarisë...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Gjykata Themelore në Prishtinë ka ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji të dyshuarit E.B,  i cili dyshohet se therri për...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Liridona Ademaj, 33-vjeçarja që u vra mbrëmjen e 29 nëntorit, është varrosur dje në varrezat e fshatit Cërmjan. Në ceremoninë e varrimit...
  Ekonomi02 Dhjetor 2023
  Analistë politik në vend thonë se Kosova rrezikon t’i humb mbi 500 milionë euro fonde nga BE-ja nëse nuk largohen gjatë këtij...
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Ukraina së shpejti do të rihapë aeroportin ndërkombëtar të Kievit. Lajmi u bë me dije nga shefi i shtabit, të presidentit Volodymir...
  Sport02 Dhjetor 2023
  Sot (e shtunë) do të hidhet shorti për grupet e Kampionatit Evropian 2024 që do të mbahet në Gjermani. Përveç Gjermanisë nikoqire,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.