Gjuha:
×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Dallimi ndërmjet simptomave të koronavirusit dhe alergjive sezonale

  FrontOnline
  01 Shtator 2020

  Koronavirusi dhe alergjitë sezonale kanë ngjashmëri të madhe në simptoma, gjë që ka nxitur shqetësim për prindërit, të cilëve do iu rikthehen fëmijët në shkolla.

  Për ta bërë të qartë dallimin mes tyre, Qendra për Kontroll të Sëmundjeve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka publikuar disa udhëzime që tregojnë diferencimin mes simptomave të virusit korona dhe reaksioneve alergjike, shkruan Fox News, transmeton lajmi.net.

  “Është e vështirë të dallohet alergjia nga infektimi me COVID, veçanërisht kur të dy këto shfaqen në periudhën e vjeshtes”, ka thënë për “Fox News”, Fred Davis, mjek i departamentit emergjent në Northwell Healt Long Island në New York.

  Dallimet kryesore kanë të ngjarë të jenë në temperatura dhe ethe, të cilat shfaqen tek të infektuarit me virusin nga familja SARS-Cov2 e jo tek alergjitë.

  “Të dyja mund të çojnë në rrjedhje të hundëve e kollë. Dallimi më i madh është temperatura; ata që janë me simptoma të alergjisë nuk kanë temperaturë, ndërsa ata me COVID-19 zakonisht kanë temperaturë (për shembull më shumë se 38 gradë)”, ka thënë ai.

  Po ashtu, rrjedhja e lotëve, kruerja e tyre dhe teshtima janë simptoma që më shumë lidhen me alergjitë sesa me koronavirusin.

  Curri: Atdheu dhe Xhuli ia kaluan për shpejtësi të krijimit të lidhjes, Vivien dhe Getinjos (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lifestyle31 Maj 2023
  Një sistem i fortë imunitar ka nevojë për lëndë ushqyese, kështu që ngrënia e një diete të ekuilibruar që përfshin një shumëllojshmëri...
  Lifestyle30 Maj 2023
  A e shkyçni bojlerin para se të hyni në vaskë? Ja kur është rrezik Është e njohur që bojleri, në rast të eksplodimit, mundet...
  Lifestyle30 Maj 2023
  Ata që flenë më pak se gjashtë orë në ditë kanë katër herë më shumë gjasa për t’u ftohur. Shkencëtarët kanë zbuluar...
  Të tjera
  Lajme31 Maj 2023
  Protestuesit në komunën e Zveçanit janë shpërndarë, njofton ekipi i T7. Ata kanë qenë para komunës që nga orët e mëngjesit, por...
  Lajme31 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka komentuar sanksionet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ndaj Kosovës, si pasojë e situatës së krijuar...
  Sport31 Maj 2023
  FC Drita pas dështimit në Superligën e Kosovës, ku edhe nuk arritën të kualifikohen në garat evropiane, kanë filluar me procesin "Fshesa"....
  Lajme31 Maj 2023
  Serbëve që po protestojnë në Komunën e Zubin Potokut u është dërguar bukë në mënyrë të organizuar. Nga fotografitë shihet një person...
  Vip31 Maj 2023
  Para pak javëve në një intervistë Luiz Ejlli deklaroi tregoi se ka vetëm një shok shumë të mirë që nuk ka përfituar...
  Lajme31 Maj 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka bërë të ditur se mbrëmë natën vonë ka takuar të dërguarin special të Britanisë për Ballkanin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.