×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Dalin pamjet nga hoteli para se të niseshin turistët shqiptarë

  FrontOnline
  23 Nëntor 2021

  Televizioni turk Haberler transmetoi foto nga hoteli ku po qëndronin turistët shqiptarë në Stamboll, para se të niseshin për në shtëpi dhe 45 prej tyre u dogjën në një nga autobusët e “Besa Trans”, pranë Strumës në Bullgari.

  Në kamerat e sigurisë sekondë pas sekonde janë regjistruar momentet kur pasagjerët kanë dalë nga hoteli në Stamboll dhe kanë hipur në autobusë.

  Turistët, përfshirë fëmijët, presin autobusët e tyre përpara hotelit.

  Ali Bash, menaxheri i hotelit ku humbën jetën viktimat e autobusit BESA TRANS, tha: “Kompania e përmendur ka punuar herë pas here me ne. Ndonjëherë vijnë një herë në javë, ndonjëherë për qëndrim ditor. Rrugës për në qytete të tjera, ata ndaluan në këtë hotel dhe vetëm hëngrën dhe u larguan. Kjo kompani komunikon me ne përmes emailit. Këtë javë kishte autobusë të Besa Trans. Ka nga ata që vijnë të premten dhe ata që ikin të shtunën, ka nga ata që ikin të hënën. “Ata vijnë çdo 15 ditë, vijnë për fundjavë”, tha Bash për Haberler, përcjell TS.

  Ibrahim Dalan, punonjës në një hotel tjetër që pret turistët e sjellë nga e njëjta kompani, tha: “Shqiptarët erdhën në hotelin tonë të premten dhe të shtunën. “Grupi fatkeq u largua edhe të hënën. Këto grupe vijnë tek ne dy ditë në javë. Ata i ndajnë turistët pjesë pjesë në hotele”, tha ai./TS/

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Policia ka arrestuar 40-vjeçarin në shtëpinë e të cilit u gjetën 4 persona të moshës nën 18 vjeç pa ndjenja dhe me...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Presidenti i zgjedhur i Iranit, Masoud Pezeshkian, tha se dëshiron të përmirësojë raportet me shtetet evropiane, edhe pse ai i akuzoi këto...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Zjarret janë ende aktive në malin Serta në Negotinë si dhe në Shtip në malin Ograzhden pranë kufirit bullgar. Ndërhyrjet si nga...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryeministri i Kosovës, e ka përkujtuar masakrën e Poklekut. Ai tha se Serbia me projektin e saj “Paktoi”, vrau edhe foshnje të...
  Lajme13 Korrik 2024
  Nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj, ka bërë të ditur se rruga nga rrethi i vogël i Arbërisë e deri te rrethi i...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka publikuar listën e plotë të zyrtarëve që i ka takuar gjatë vizitës së saj në Washington...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sipas World Population Review, disa vende luftojnë më shumë me divorcin se të tjerët. Këto janë të dhënat për vitin 2022 dhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara mirëpritën samitin me rastin e 75-vjetorit të themelimit të NATO-s në kohë të trazuara politike. Ndërkohë që sulmet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Është përfshirë nga zjarri një trafo e rrymës në fshatin Sopijë në Suharekë. “Rreth orës 16:45 në fshatin Sopijë përfshihet nga zjarri...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.