[wp-story]

Bota/Rajoni

Dalin pamje nga aksidenti në Gjermani që la 2 të vdekur dhe 15 të plagosur, dyshohet se ishte terrorist

Dalin pamje nga aksidenti në Gjermani që la 2 të vdekur dhe 15 të plagosur, dyshohet se ishte terrorist
16:51 | 01 Dhjetor 2020

Një veturë goditi një grup njerëzish në zonën për këmbësorë të Trier të Gjermanisë, duke lënë dy të vdekur dhe të paktën 15 të plagosur. Policia arrestoi drejtuesen e veturës menjëherë pas incidentit, e cila është një grua, sipas mediave gjermane.

Një dëshmitar raportoi se pa veturën duke lëvizur me shpejtësi të madhe, duke u futur mes turmës me njerëz dhe duke përplasur këmbësorët në ajër pranë zonës së përdorur tradicionalisht për tregjet e Krishtlindjeve, të cilat do të jenë të mbyllura këtë vit për shkak të pandemisë Covid 19.

Zona është izoluar menjëherë nga policia.

“Ne arrestuam një person dhe automjeti u konfiskua. Sipas hetimeve fillestare, dy persona humbën jetën. Ju lutemi vazhdoni të shmangni qendrën e qytetit”, shkroi policia e Trierit në Twitter.

Sipas Bild, e cila citon gazetën lokale “Trierischer Volksfreund”, vetura që hyri në turmë është një “Range Rover” ngjyrë e errët.

Dëshmitarët tregojnë për njerëzit që “fluturonin në ajër”.

Dyshimet e para janë për një akt terrorist, por policia deri tani nuk ka dalë me një qëndrim zyrtar.

“M Sillosi” S’ka nëvojë për panik, grurë ka me bollëk

Të tjera