Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Daçiq: Serbia nuk duhet të ketë frikë nga fitorja e Biden në SHBA

  FrontOnline
  2 vite më parë

  “Serbia nuk duhet të ketë frikë nga ardhja e Joseph Biden në krye të Shteteve te Bashkuara të Amerikës”.

  Kështu u shpreh Ivica Daçiq, kryetari i Asamblesë së Serbisë duke thënë se, demokratët do të kërkojnë njohjen e Kosovës, transmeton lajmi.net.

  Daçiq beson se “Biden si shumë politikanë tregon dy fytyra – njëra në opozitë dhe tjetra kur vjen në pushtet”.

  Në një intervistë të tijën për Sputnik, ai tha se Biden si zv.president i SHBA-ve, kishte vizituar dy herë Serbinë dhe theksoi se bisedimet që ai kishte me të si kryeministër në Uashington dhe në Munih ishin krejtësisht ndryshe nga Biden i viteve të 90-ta.

  “Unë mendoj se ne duhet të përqendrohemi në ndërtimin e marrëdhënieve të reja dhe marrëdhënieve të reja me njerëz që do të merren gjithashtu me çështjet evropiane, domethënë, dialogun me Prishtinën. Për shkak se problemi më i madh i administratës amerikane Biden, dmth demokratët, është se ata besojnë se Çështja e Kosovës është zgjidhur”, thotë Daçiq.

  Daçiq është shprehur se demokratët nuk e favorizojnë dialogun Serbi – Kosovë, por thjesht kërkojnë zbatimin e vendimit për shpalljen e pavarësisë së Kosovës.

  “Kjo është arsyeja pse administrata e Trump ishte më e hapur për kompromis. Sidoqoftë, situata po ndryshon dhe skena politike ndërkombëtare ka ndryshuar. Kosova nuk ka më një pozitë aq të fortë sa kishte, nuk ka shumicë, nuk mund të bëhet anëtare kudo, “përfundoi Daçiq.

  Petrol Company hap pikën më të re në Orllat me super çmime për Black Friday: Diesel 1.51€ dhe Benzinë 1.38€
  Nga Rubrika
  Lajme26 Mars 2023
  Me marrëveshjet e Brukselit dhe Ohrit, zgjidhja e “problemit të Kosovës” është rikthyer në binarë të normalizimit, gjë që çon vetëm në...
  Lajme26 Mars 2023
  Pas disfatës që Qeveria e Kosovës pësoi nga rrëzimi i Ligjit për Këshillin Prokurorial të Kosovës nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës, zyrtari...
  Lajme26 Mars 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është pyetur sërish për marrëveshjen e fundit me Kosovën, duke komentuar edhe pjesën që, siç sthuhet, i...
  Të tjera
  Tenderët26 Mars 2023
  Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ndau gjysmë milion euro për restarurimin e objektit të ish-gjimnazit të Ferizajt, “Ismail Qemali’. Objekti, i...
  Vip26 Mars 2023
  Janë për dy vite që nga ikja nga kjo botë e humoristit të njohur, Rasim Thaçi-Cima. Cima, u mund nga COVID 19-të,...
  Lajme26 Mars 2023
  Ish kryenegociatorja e dialogut, Edita Tahiri, ka thënë se Kurti ka ardhur në pushtet duke përmendu bashkimi kombëtar, ndërsa tani po e...
  Sport26 Mars 2023
  Sulmuesi shqiptar i Augsburgut, Mërgim Berisha ka debutuar me Kombëtaren e Gjermanisë në miqësoren kundër Perusë të zhvilluar të shtunën mbrëma. Gjermania...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  NATO ka kritikuar Rusinë për retorikën e saj bërthamore “të rrezikshme dhe të papërgjegjshme” lidhur me vendosjen e mundshme të armëve bërthamore...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me jetë që i merr. Trajkoviq në Podcastin “Snaga Uma” (Fuqia e mendjes) tha...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.