×
 • Lajme
 • Lajme

  Daçiq: Ambasada franceze në Beograd do të avokojë kthimin e pllakës përkujtimore në Prishtinë

  FrontOnline
  17 Nëntor 2023

  Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq tha për mediat serbe se zhvendosja e pllakës përkujtimore për ushtarët serbë në varrezat në Prishtinë është një veprim skandaloz dhe se për këtë janë kontaktuar ambasadorët e Francës dhe Gjermanisë në Beograd, transmeton FrontOnline.

  Daçiq po ashtu thekson se kanë marrë garanci nga ambasada franceze në Beograd se nuk kanë qenë në dijeni të asaj që ka ndodhur.

  “Vlerësojmë se është një veprim skandaloz, aq më tepër që vjen nga disa vende që duhet ta dinë shumë mirë se sa kontribuoi Serbia në fitoren në Luftën e Parë Botërore dhe që paraqiten si miqtë tanë. Duke pasur parasysh këtë, unë dhashë urdhër që asistenti im për bashkëpunim dypalësh të ftojë në bisedë ambasadorin francez dhe gjerman dhe t’u tregojë papranueshmërinë e një procedure të tillë. Ne morëm garanci nga ambasada franceze në Beograd se nuk ishin në dijeni të asaj që ndodhi dhe se ata do të avokojë që gjithçka të kthehet në gjendjen e mëparshme”, tha Daçiq./FrontOnline/

   

  Prince Caffe pjesëmarrës në panairin DUBAI EXPO 2021
  Nga Rubrika
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Fitim Shishani, njohës i sigurisë, lidhur me rastin e vrasjes së Liridona Murselit, tha se është vështirë të thuhet një diçka për...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Liridona Murseli u vra të mërkurën mbrëma në rrugën “Dalip Alshiqi”. Ajo ishte duke shkuar në shtëpi bashkë me bashkëshortin, Naim Murseli,...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Detajet e para të natës tragjike së 29 nëntorit ku mbeti e vrarë 33-vjeçarja, Liridona Murseli morën kthesë sot kur Policia e...
  Të tjera
  Vip01 Dhjetor 2023
  Gjatë spektaklit ‘Prime’ të Big Brother VIP Kosova, Adri ka hedhur akuza kundrejt Blerandos, për një gjest të pahijshëm. Adri ka thënë...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Spektakli ‘Prime’ i Big Brother VIP Kosova, ka nisur me transmetimin e një video materiali, protagonistë të së cilit janë, Blero dhe...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Buci thotë se “akoma s’ka asgjë mes tij dhe Santianës”, por kjo e fundit insiston se janë veç miq (VIDEO) Gjatë spektaklit...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Sonte në shtëpinë me të famshme ka hyrë e fejuara e Yllit Verona. Ajo do të takoj Yllin, ku do të tregoj...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Detaje tronditëse u zbuluan sot për vrasjen e Liridona Murselit, të mërkurën mbrëma në rrugën “Dalip Alshiqi”, në Prishtinë. Vrasja e saj...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Ministria e Mbrojtjes ka reaguar lidhur me raportimet se i dyshuari i tretë për vrasjen në Prishtinë është pjesëtar i FSK-së, transmeton...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.