Bota/Rajoni

Daçiç: Bisedimet po shkonin drejt kompromisit, prandaj sollën Kurtin

Daçiç: Bisedimet po shkonin drejt kompromisit, prandaj sollën Kurtin
10:52 | 15 Qershor 2021

Dialogu midis Beogradit dhe Prishtinës vazhdon në Bruksel dhe Ivica Daçiç tregon se ka presion dhe shton se Serbia nuk është më aq e dobët sa nuk mund të përgjigjet, transmeton FrontOnline.

Kryetari i Kuvendit të Serbisë në një bisedë me një televizion serb, tha se nuk pret asgjë pozitive.

Ai shpjegoi se negociatat po shkonin drejt një kompromisi të mundshëm, por se kishte një ndryshim.

“Disa njerëz u shqetësuan që kjo mund të shkonte në drejtim të kompromisit, dhe pastaj (Albin) Kurti lindi me dëshirën për të minuar të gjitha ato. Pastaj u futën taksat, të cilat ndaluan dialogun. Ne nuk duhet të habitemi nga ato që janë duke thënë. Shfaqje për politikën e brendshme dhe kanë një mbështetje në perëndim. Pse do të pajtoheshin ata për një kompromis, kur ata mendojnë se morën gjithçka. Ata mendojnë se e morën atë me bomba të NATO-s”, shpjegoi Daçiç në një intervistë për ‘TV Prva’.

Ai mendon se është tragjike që “ne nga Beogradi kemi një pranim faji”, dhe se mund të dëgjojmë se “NATO nuk ka faj, ne e merituam atë”./FrontOnline/

Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company

Të tjera