×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Covidi gjallërohet në Azi

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Ndërsa Europa dhe vendet e Amerikës Latine fillojnë heqjen e masave të karantinës, në Azi po tentohet të izolohet përhapja e infeksionit të koronavirusit. Azia, Japonia, Singapori dhe Koreja e Jugut janë disa nga shtetet që i druhen rikthimit të epidemisë vdekjeprurëse.

  Shumica e vendeve aziatike po raportojnë përditë e më shumë raste të reja me koronavirus, duke konfirmuar se emergjenca pandemike globale nuk do ketë të ndalur as këtë fillimverë.

  Zelanda e Re njoftoi të martën për dy raste infeksioni me Covidin e ri pasi prej javësh vendi kishte shpallur fitoren ndaj pandemisë.

  Dy gratë mes të tridhjetave dhe dyzetave kishin ardhur nga Britania e Madhe për të ngushëlluar një të afërmin e tyre që kishte ndërruar jetë, dhe me këtë motivacion i kishin shpëtuar karantinës së detyrueshme dyjavore që aplikojnë autoritetet zelandeze për udhëtarët e huaj.

  “Nuk shpresonim që të kishim raste të reja, por është diçka që e prisnim dhe jemi të përgatitur. Dy gratë vepruan ashtu siç iu kërkua, duke u testuar pas udhëtimit të tyre, por nga sot do sigurohemi që askush të mos lirohet nga karantina pa u analizuar dhe pa dalë negativ me Covid.”

  Në Kinë, ndërkohë, dikur epiqendra fillestare e epidemisë vdekjeprurëse, autoritetet konfirmuan 40 raste të reja të infeksionit me koronavirus, 27 prej tyre vetëm në kryeqytet.

  Që nga e premtja e kaluar, vendi ka raportuar mbi 107 persona të infektuar.

  Infeksioni mendohet se është shpërndarë më së shumti nga një treg shumice të fruta-perimeve dhe mishit e peshkut në Pekin.

  Analizat laboratorike tregojnë se virusi mund të jetë importuar nga jashtë, thotë një ekspert kinez.

  “Epidemia duket se lidhet me produktet si mishi apo peshqit. Ai lloj mjedisi në treg, veçanërisht i ftohtë, duket se e mban gjallë virusin për një kohë më të gjatë. Ne e kemi izoluar informacionin gjenetik të virusit dhe na del se ai është i ndryshëm nga dy muaj më parë. Duket qartë se është shpërndarë nga vendet europiane, ndoshta nga SHBA-ja apo Rusia. Ky nuk është kinez.”

  Për të ndalur përhapjen e infeksionit, Kina ka urdhëruar ndalimin e personave që konsiderohen të rrezikshëm që ata të mos udhëtojnë jashtë Pekinit, si vatër e re e epidemisë.

  Koreja e Jugut gjithashtu po përballet me një numër rastesh në rritje të koronavirusit, 34 të infektuar të rinj vetëm të martën dhe shumica në zonat e populluara të kryeqytetit Seul.

  27 raste të reja raportoi edhe Japonia në 24 orët e fundit, Filipinet shtynë deri më 30 qershor karantinën e përgjithshme, 214 raste të reja brenda ditës njoftoi edhe Singapori, ndërkohë që në tërë botën numri i bartësve të infeksionit arriti mbi 8 milionë, dhe mbi 430 mijë janë viktimat.

  Super oferta nga Sharr Travel/ Vetëm 70€ për person në Hotel VM Resort & Spa 5* në Durrës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Shtetet e Bashkuara kanë vënë veto në Rezolutën e cila ka bërë thirrje për armëpushim të menjëhershëm në Gazë. 13 nga anëtaret...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Përfaqësuesi i SHBA-së në OKB, Robert Wood, ka thënë se Shtetet e Bashkuara nuk do ta mbështesin një armëpushim të menjëhershëm në...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Një aeroplan mallrash rus që përdorej për dërgimin e mallrave midis Rusisë dhe Kinës mori flake kur i shpërtheu njëri prej motorëve....
  Të tjera
  Vip08 Dhjetor 2023
  Gjatë spektaklit të sotëm ‘Prime’, “Vëllai i Madh” ka njoftuar vendimin e tij pas eskalimit të situatës mes Shqipes dhe Ganiut. Dyshja...
  Vip08 Dhjetor 2023
  Ardi dhe Mirdoni kanë treguar pikëpamjet e tyre për situatën e krijuar mes Ganiut dhe Shqipes. Ardi ka thënë se “provokimet janë...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca tha të premten se kërkesa perëndimore për ngritjen e asociacionit nuk do të plotësohet, nëse...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Policia e Kosovës ka dhënë detaje për arrestimin e Gëzim Çelës, i njohur në Shqipëri si “baroni i drogës”. Policia tha se...
  Vip08 Dhjetor 2023
  Ka nisur spektakli ‘Prime’ i kësaj të premteje në Big Brother VIP Kosova. Nikoqirët, Alaudin Hamiti e Jonida Vokshi janë ata të...
  Vip08 Dhjetor 2023
  Dinamika të shumta do ta përcjellin edhe këtë natë ‘Prime’ të Big Brother VIP Kosova. Alba, Azemi, Besi, Blerando, Ylli, Blero dhe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.