Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Covid-19, vazhdon të rritet numri i të infektuarve në Podujevë

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Shtabi Emergjent i Komunës së Podujevës për veprime dhe masa parandaluese e mbrojtëse nga Covid-19 në takimin e mbajtur sot ka shqyrtuar gjendjen aktuale me pandeminë dhe zbatimin e vendimit të fundit të Qeverisë për masat e veçanta për mbrojtjen nga pandemia Covid-19.

  Në takimin e sotëm të Shtabit Emergjent, nënkryetari i Komunës, Nexhmi Rudari, informoi anëtarët e shtabit lidhur me gjendjen aktuale epidemiologjike në komunë dhe vendimin e fundit të Qeverisë për masat e veçanta për mbrojtjen nga pandemia Covid-19, e sipas të cilit Komuna e Podujevës është klasifikuar në mesin e komunave me rrezikshmëri të lartë, për shkak të numri të madh të personave të infektuar.

  Nënkryetari Rudari tha se edhe pas marrjes së masave të fundit nga Qeveria e Kosovës, për kufizim të lëvizjes dhe veprimtarive, në ditët e fundit ka përkeqësim të gjendjes epidemiologjike në komunën tonë.

  Më tej nënkryetari bëri të ditur se nga shfaqja e pandemisë në Komunën e Podujevës janë regjistruar 1,229 raste të personave të prekur me coronavirus, prej tyre 811 janë shëruar, 388 raste janë aktive, kurse deri tani 30 persona kanë humbur jetën si pasojë e këtij virusi.

  Nënkryetari Rudari tha se java e fundit është karakterizuar me një përkeqësim të gjendjes, duke thënë se vetëm në 4 ditët e fundit janë regjistruar 151 persona pozitivë me Covid-19.

  Me këtë rast nënkryetari Rudari kërkoi nga Ekipi i QKMF për trajtimin e rasteve me Covid-19 që të jenë sa më shumë në teren dhe të vizitojnë, personat e prekur me virus.

  Epidemiologia Bedrie Rama tha se ekipi mjekësor anti-Covid vazhdimisht është në teren, sepse ka shumë raste me gjendje të rëndë që trajtohen nëpër shtëpi.

  Më tej, lidhur me gjendjen epidemiologjike në shkolla, ajo tha se aktualisht janë 55 mësimdhënës dhe 18 nxënës të prekur me Covid-19.

  Komandanti i Stacionit Policor në Podujevë, majori Isak Ejupi, tha se zyrtarët policorë vazhdimisht janë në teren dhe po përkujdesen për zbatimin masave anti-Covid, në bazë të ligjit dhe vendimeve të fundit të Qeverisë së Kosovës.

  Komandanti Ejupi tha se brenda një muaji janë shqiptuar 496 gjoba ndaj personave që nuk kanë respektuar ligjin dhe masat për parandalimin e coronavirusit. Ai gjithashtu tha se janë duke monitoruar rastet e personave të prekur me Covid-19 që janë në vetizolim, duke vizituar familjet për të vërtetuar respektimin e masës së vetizolimit nga të prekurit dhe familjarët e tyre.

  Në takim u tha gjithashtu se ditëve të fundit është vërejtur shkelje e masave të veçanta nga pandemia, nga njëri nga kandidatët për kryetar komune dhe nga një imam duke organizuar tubim në ambiente të xhamisë dhe me pjesëmarrje të shumë personave në ambient të mbyllur.

  Me këtë rast u kërkua nga inspektorati dhe policia që të angazhohen në zbatimin e vendimeve të qeverisë për mbrojtjen nga pandemia Covid-19, që kanë të bëjnë me ndalimin e grumbullimit të njerëzve në ambiente të mbyllura dhe të hapura, si dhe respektimin e orarit për kufizimin e lëvizjes.

  Po vjen “Cyber ZERO” eventi që jep përgjigje për çdo lloj kërcënimi online
  Nga Rubrika
  Lajme29 Mars 2023
  Deputeti i VV-së, Arbër Rexha, ka thënë se nëse Gjykata Kushtetuese e rrëzon Presidenten për shkak të ankesës së ish-deputetit të minoriteteve, Veton...
  Lajme29 Mars 2023
  Mot stabil ditëve të ardhshme dhe rritje e temperaturave.  Në fundjavë ndryshueshëm, priten edhe rrebeshe shiu me bubullima. 29.03.2023 – Mot më...
  Lajme29 Mars 2023
  Ministri i Qeverisë Kurti, Hajrulla Çeku derisa foli për aneksin e zbatimit të marrëveshjes me Serbinë, tha se edhe mund të bëhet...
  Të tjera
  Lajme29 Mars 2023
  Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, vlerëson se gjyqtarët dhe prokurorët në Kosovë janë të nivelit evropian. Kryeziu, në Rubikon në Klan...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ndodhi pasditen e sotme në qytetin e Kavajës, ku mbetën të vdekur dy 43-vjeçarët Edmond Gosa alias Armand...
  Lajme29 Mars 2023
  Kryeministri Kurti në emisionin Debat Plus ka folur për vendimin e Gjykatës Kushtetuese pasi e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Ndryshimin dhe...
  Sport29 Mars 2023
  I ftuar sonte në emisionin Pressing në Televizionin T7 është Ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku. Ndër tjera,...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Ashtu edhe siç ishin pritshmëritë, makina e parë elektrike turke pritet të jetë një sukses i vërtetë dhe këtë e tregojnë dhe...
  Kronika29 Mars 2023
  Një 66-vjeçar është gjetur nga familjarët e tij pa shenja jete në shtëpi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Prizren. Rastin e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.