Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Covid-19 po vret një amerikan në çdo minutë

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përballen me valën e dytë të infektimve me Covid-19, dhe, sipas shifrave, edhe vala e dytë është shumë agresive.

  SHBA raportoi shifrën më të lartë të vdekjeve brenda një dite nga Covid-19 që kur pandemia ka filluar. Sipas të dhënave të universitetit John Hopkins, gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 1 mijë e 707 persona. Në total në SHBA numri i viktimave ka shkuar në 250 mijë e 29 persona.

  ‘Tani koronavirusi po vret një amerikan në çdo minutë’- raportojnë me shqetësim autoritetet amerikane. “Duke parë numrin viktimave dhe duke krahasuar numrin e infektimeve të dy javëve të fundit me ato që ishin më parë, mund të themi se situata sa vjen e bëhet më keq” – tha Dr. Jonathan Reiner, profesor i mjekësisë në universitetin George Washington.

  Prej disa ditësh në Shtetet e Bashkuara të Amerikës raportohen mbi 100 mijë raste të reja infektimi. Kjo ka detyruar autoritetet të marrin masa. Në New York janë mbyllur shkollat, ndërkohë që 2 shtete në SHBA kanë kaluar shifrën e 1 milion të infektuarve në total. SHBA mban vendin e parë në rang global për numrin më të lartë të infektimeve dhe viktimave nga Covid-19.

  Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në një shkollë të mesme të qytetit të Rovigos në Itali, ku për pasojë dy nxënës...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Qindra mijëra njerëz kanë vendosur të vazhdojnë grevat dhe protestat në Francë të enjten, pasi presidenti Emmanuel Macron u zotua të çojë...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Një tjetër tërmet i fortë është ndjerë në Kahramanras, në një nga zonat më të goditura nga tërmeti i parë që ka...
  Të tjera
  Lajme23 Mars 2023
  Ish-presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu në një takim në Fakultetin e Drejtësisë të Universitetit “Luigj Gurakuqi” në Shqipëri, e ka konsideruar marrëveshjen...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Qindra mijëra njerëz kanë vendosur të vazhdojnë grevat dhe protestat në Francë të enjten, pasi presidenti Emmanuel Macron u zotua të çojë...
  Lajme23 Mars 2023
  Kreu i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka thënë se koha kur Vetëvendosje ka pasur dorë në partinë e tij ka vdekur. Abdixhiku, mes...
  Lajme23 Mars 2023
  Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, i është kundërpërgjigjur kryeministrit, Albin Kurtit. Abdixhiku i është drejtuar Kurtit duke thënë se...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryeministri Albin Kurti ka dalur nga seanca në të cilën ka qenë duke u diskutuar për marrëveshjen në Ohër. Dalja e tij...
  Lajme23 Mars 2023
  Një sharje është dëgjuar në seancën e sotme të Kuvendit ku po diskutohet për marrëveshjen e arritur në Ohër. “Phuu ta q***...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.