Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Covid-19 nuk dëmton vetëm mushkëritë, mjekët thonë se pasojat janë afatgjata

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Përveç kujdesit për të infektuarit, ekspertët e shëndetit shtrojnë nevojën e krijimit të një strukture për trajtimin e pasojave post-Covid.

  “Jemi ende në kohë për të hapur struktura të veçanta, siç ka filluar dhe bota dhe që quhen struktura post-Covid. Të sëmurët që e kalojnë por kanë probleme të regjistrohen, të trajtohen dhe të ndiqen për një kohë të gjatë”.

  Mjeku Infeksionist Tritan Kalo, thotë se Covid-19 nuk prek dhe dëmton vetëm mushkritë por edhe organet e tjera jetike.

  “Ky virusi prek si nga sistemi nervor qëndror, prek pulmonet, prek veshkat, prek heperin. Pra është një virus i shtrirë kudo në organet tona. Për pasojë, efektet e tij në këto organe do të ndjehen për një kohë të gjatë”

  Pasojat e infektimit janë afatgjata ndaj Doktor Kalo kërkon nga qytetarët që të qëndrojnë në kontakt me mjekun e familjes edhe pasi të rezultojnë negativ nga virusi.

  Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?
  Nga Rubrika
  Lajme29 Mars 2023
  Deputeti i VV-së, Arbër Rexha, ka thënë se nëse Gjykata Kushtetuese e rrëzon Presidenten për shkak të ankesës së ish-deputetit të minoriteteve, Veton...
  Lajme29 Mars 2023
  Mot stabil ditëve të ardhshme dhe rritje e temperaturave.  Në fundjavë ndryshueshëm, priten edhe rrebeshe shiu me bubullima. 29.03.2023 – Mot më...
  Lajme29 Mars 2023
  Ministri i Qeverisë Kurti, Hajrulla Çeku derisa foli për aneksin e zbatimit të marrëveshjes me Serbinë, tha se edhe mund të bëhet...
  Të tjera
  Lajme29 Mars 2023
  Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, vlerëson se gjyqtarët dhe prokurorët në Kosovë janë të nivelit evropian. Kryeziu, në Rubikon në Klan...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ndodhi pasditen e sotme në qytetin e Kavajës, ku mbetën të vdekur dy 43-vjeçarët Edmond Gosa alias Armand...
  Lajme29 Mars 2023
  Kryeministri Kurti në emisionin Debat Plus ka folur për vendimin e Gjykatës Kushtetuese pasi e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Ndryshimin dhe...
  Sport29 Mars 2023
  I ftuar sonte në emisionin Pressing në Televizionin T7 është Ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku. Ndër tjera,...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Ashtu edhe siç ishin pritshmëritë, makina e parë elektrike turke pritet të jetë një sukses i vërtetë dhe këtë e tregojnë dhe...
  Kronika29 Mars 2023
  Një 66-vjeçar është gjetur nga familjarët e tij pa shenja jete në shtëpi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Prizren. Rastin e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.