Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  COVID-19, në Kosovë më shumë të shëruar se sa raste aktive

  FrontOnline
  22 Korrik 2020

  Tash e pesë muaj Kosova është duke u ballafaquar me pandeminë COVID-19. E, që nga paraqitja e rasteve të para (13 mars) e deri tani me virus janë infektuar 6 mijë e 45 qytetarë, 3 mijë e 226 prej të infektuarve janë shëruar ndërsa janë regjistruar edhe 144 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje tjera shoqëruese.

  Aktualisht raste aktive me COVID-19 janë 2 mijë e 675.

  Më së shumti raste me COVID-19 janë në Prishtinë, gjithsej qytetarë të infektuar 1 mijë e 913. Pas Prishtinës, radhitet komuna e Prizrenit me 468 qytetarë të infektuar, vendin e tretë e zë Vushtrria me 447 raste.

  Ndërkaq, në komunën e Ferizajt deri tani janë konfirmuar 434 raste, në komunën e Gjilanit 336 raste. Në komunën e Mitrovicës 284, në komunën e Fushë Kosovës 273 raste, në komunën e Pejës 255 raste.

  Komunat tjera kanë numër më të vogël të personave të infektuar.

  Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka kërkuar nga qytetarët që të jenë të kujdesshëm dhe të respektojnë masat mbrojtëse ndaj COVID-19.

  “Ne po shkojmë drejt një normaliteti të ri. Ky normalitet i ri paraqet ndërrimin e sjelljeve tona për të mirë, për të mbajtur higjienën, për të mbajtur distancën, për të mbajtur maskën, për të mos përhapur piklat tona të cilat i qesim nga goja çdo ditë, dikush më shumë e dikush më pak, e që rrezikojnë shëndetin e të tjerëve, por në radhë të parë shëndetin e të afërmve, të familjes, të fëmijëve, të farefisit, të komunitetit, dhe pastaj të gjithë qytetarëve”, thuhet në njoftimin e IKSHPK-së.

  Numri më i madh i personave të infektuar me virus në Kosovë u regjistrua më 12 korrik, ku u konfirmuan 216 raste të reja. Ndërkaq, nga 13 korriku Qeveria e Kosovës ka ashpërsuar masat ndaj COVID-19, në komunat ku ka numër më të madh të personave të infektuar është kufizuar lëvizja, ndërsa bartja e maskave është bërë obligative.

  Edoni i shokuar teksa Lugati i tregon diçka për Artanin
  Nga Rubrika
  Lajme05 Qershor 2023
  Në lidhje me situatën në veri, anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Zenun Pajaziti ka thënë se aktivitetet e...
  Lajme05 Qershor 2023
  Kryetari i Zveçanit nga radhët e PDK-së, Ilir Peci tha se as që e mendon tash për tash dorëheqjen. Kurse kryetari tjetër...
  Lajme05 Qershor 2023
  Mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme po shihet nga faktori ndërkombëtar si rruga e duhur për shtensionimin e situatës në Veri. Ish-kryetari i...
  Të tjera
  Lajme05 Qershor 2023
  Trupat shtesë të NATO-s filluan të mbërrijnë në Kosovë të hënën, pasi mbetën të plagosur 30 trupa paqeruajtëse të KFOR-it në përleshjet...
  Lajme05 Qershor 2023
  Deputeti i AAK-së, Besnik Tahiri thotë se duhet thënë e vërteta për veriun dhe se kryetarët atje “duhet ta kenë njëfarë legjitimiteti”....
  Lajme05 Qershor 2023
  KEDS ka njoftuar se gjatë ditëve të ardhshme do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa qytete të Kosovës. Në njoftimin...
  Lajme05 Qershor 2023
  Është mbajtur takimi i ministrave të Punëve të Jashtme të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore (SEECP), në Mal të Zi. I...
  Vip05 Qershor 2023
  Dy artistet e njohura shqiptare, Tayna dhe Kida, kanë bashkuar forcat për një projekt të ri muzikor. Lajmi është bërë i ditur...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Pak para orës 15:00 të ditës së hënë, policia e Lubjanës ka marrë informacion për të shtëna armësh. Dhe sipas informacioneve të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.