Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  COVID-19 merr jetën e 19 qytetarëve australianë vetëm gjatë të hënës

  FrontOnline
  10 Gusht 2020

  Australia ka regjistruar ditën më vdekjeprurëse me pandeminë COVID-19.

  Shteti i Victorias e ku kryeqytet është Melbourne, vetëm gjatë ditës së hëne ka regjistuar 19 vdekje me këtë virus, raporton BBC.

  Ky shtet, ka dy të tretat e të gjithë të vdekurëve në kontinentin e Australisë, nga gjithësej 314 raste të humbjeve të jetës.

  Përkundër masave të marra, vetëm të hënën janë regjistruar 322 raste të reja të të infektuarve, kurse numri më i lartë ishte pesë ditë më parë me 725 persona pozitiv me virus.

  Kryeministri i Victorias, Daniel Andrews, tha se po shohin një stabilitet më të madh të situatës së krijuar pas masave më të rrepta të marra.

  “Gjithmonë është mirë të ketë numër të të ultë të rasteve, por këto të dhëna janë vetë të një dite”.

  Kurse, shteti i New South Wales ka numrin më të vogël të të regjistruarve me virus, ku qeveria e këtij shteti kërkoi nga të rinjtë të kufizojnë aktivitetet e tyre shoqërore.

  Ndërsa, Queensland ka mbyllur kufijtë me New South Wales dhe Victoria duke tentuar të ndalin një ‘shpërthim’ të pandemisë në shtetin e tyre.

  Që nga fillimi i pandemisë, Melbourne ka regjistruar 70% të rasteve të të prekurëve në gjithë Australinë.

  Kurse, ditët e fundit, grupet mjekësore kanë ngritur zërin për numrin në rritje të punonjësve të kujdesit shëndetësor, të prekur me virus.

  Është koha të shijojmë çokollatën më të mirë..
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Një shofer në Finlandë mori gjobën më të lartë ndoshta për tejkalim shpejtësie. Ai është gjobitur me 121 mijë euro, pasi gjobat...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, James Cleverly sot ka qëndruar në Ukrainë, ku është takuar me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky....
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Ish-zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence, më 5 qershor e shpalli veten kandidat në garën presidenciale të republikanëve për pozitën e presidentit, duke nisur...
  Të tjera
  Lajme05 Qershor 2023
  Në lidhje me situatën në veri, anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Zenun Pajaziti ka thënë se aktivitetet e...
  Lajme05 Qershor 2023
  Kryetari i Zveçanit nga radhët e PDK-së, Ilir Peci tha se as që e mendon tash për tash dorëheqjen. Kurse kryetari tjetër...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Katër persona janë arrestuar në Tiranë, për të cilët policia atje bëri të ditur se dyshohen për vepra të ndryshme penale. Një...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Disa trafikantë shqiptarë të përfshirë në një mega trafik droge në Europë, si dhe në bashkëpunimin me klanet mafioze kalabreze, “Ndrangheta”, kanë...
  Lajme05 Qershor 2023
  Mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme po shihet nga faktori ndërkombëtar si rruga e duhur për shtensionimin e situatës në Veri. Ish-kryetari i...
  Lajme05 Qershor 2023
  Sllagjana Pantoviq, është emëruar nënkryetare e komunës së Zveçanit. Kjo u konfirmua për Klankosova.tv nga kryetari i kësaj komune Ilir Peci. Pantoviq,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.