Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Covid-19, cilat komuna të Dukagjinit kanë gjendje më të rënduar?

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Javët e fundit kanë shënuar rritje të numrit të rasteve pozitive me Covid-19 në mbarë vendin. Ngjashëm ka ndodhur edhe në rajonin e Dukagjinit.

  Drejtoresha e Qendrës Rajonale të Shëndetit Publik në Pejë, Arbnora Nurbonja, ka dhënë detaje për gjendjen epidemiologjike në këtë pjesë të vendit, që mbulon pesë komuna, Pejën, Klinën, Deçanin, Istogun dhe Junikun.

  “Që kur është paraqitur rasti i parë në mesin e marsit në rajonin tonë, deri tani në tërë rajonin i kemi të regjistruar 2206 raste pozitive prej të cilave deri në këtë moment që po flasim i kemi 752 raste aktive, i kemi 1350 persona të shëruar dhe fatkeqësisht në rajon i kemi 104 persona të cilët kanë humbur betejën me këtë infeksion”, tha Nurbonja për RTV Dukagjini.

  “Komuna e Pejës tashmë veç është në atë grupin e komunave që janë në zonën e kuqe për shkak të numrit të rasteve pozitive në ditët e fundit kemi pasur shumë kërkesa për testime, kemi pasur numër të testimeve dhe numër më të madh të rezultuar pozitiv”, shpjegoi ajo.

  “60 për qind e rasteve të rajonit i takojnë komunës së Pejës”, tha Nurbonja.

  Ajo u ka bërë thirrje qytetarëve që të bartin maskën, të mbajnë distancën dhe higjenën personale.

  Në MINIMAX kanë filluar zbritjet finale me çmime fikse 2€, 5€, 7€, 9€
  Nga Rubrika
  Lajme29 Mars 2023
  Deputeti i VV-së, Arbër Rexha, ka thënë se nëse Gjykata Kushtetuese e rrëzon Presidenten për shkak të ankesës së ish-deputetit të minoriteteve, Veton...
  Lajme29 Mars 2023
  Mot stabil ditëve të ardhshme dhe rritje e temperaturave.  Në fundjavë ndryshueshëm, priten edhe rrebeshe shiu me bubullima. 29.03.2023 – Mot më...
  Lajme29 Mars 2023
  Ministri i Qeverisë Kurti, Hajrulla Çeku derisa foli për aneksin e zbatimit të marrëveshjes me Serbinë, tha se edhe mund të bëhet...
  Të tjera
  Lajme29 Mars 2023
  Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, vlerëson se gjyqtarët dhe prokurorët në Kosovë janë të nivelit evropian. Kryeziu, në Rubikon në Klan...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ndodhi pasditen e sotme në qytetin e Kavajës, ku mbetën të vdekur dy 43-vjeçarët Edmond Gosa alias Armand...
  Lajme29 Mars 2023
  Kryeministri Kurti në emisionin Debat Plus ka folur për vendimin e Gjykatës Kushtetuese pasi e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Ndryshimin dhe...
  Sport29 Mars 2023
  I ftuar sonte në emisionin Pressing në Televizionin T7 është Ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku. Ndër tjera,...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Ashtu edhe siç ishin pritshmëritë, makina e parë elektrike turke pritet të jetë një sukses i vërtetë dhe këtë e tregojnë dhe...
  Kronika29 Mars 2023
  Një 66-vjeçar është gjetur nga familjarët e tij pa shenja jete në shtëpi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Prizren. Rastin e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.