Bota/Rajoni

COVID-19: Austria cakton kufizime për udhëtarët nga këto tri shtete

COVID-19: Austria cakton kufizime për udhëtarët nga këto tri shtete
13:23 | 08 Korrik 2020

Austria ka vendosur kufizime për udhëtarët që vijnë nga Bullgaria, Moldavia dhe Rumania për shkak të një përkeqësimi të kontrollit të pandemisë së koronavirusit në këto vende, njoftoi të mërkurën kancelari Sebastian Kurz, raporton Cnn, transmeton lajmi.net.

Kushdo që arrin në Austri nga ato tre vende do të duhet të paraqesë një test negativ Covid-19 ose të detyrohet të karantinohet për 14 ditë. Kurz tha se masat po zbatoheshin pasi pikat në numrin e rasteve austriake u rritën përsëri nga udhëtarët nga ato kombe.

“Kushdo që nuk po i përmbahet karantinës 14-ditore dhe i cili testoi pozitiv pas kthimit nga këto vende, po kryen një vepër penale,” tha Kurz.

Kontrollet shëndetësore gjithashtu do të rivendosen në kufijtë hungarezë dhe serbë. Për këtë qëllim, 1.800 policë do të vendosen dhe të kontrollohen të gjithë autobusët. “Ju lutemi mos udhëtoni në këto vende,” tha Kurz.

Javën e kaluar, Austria njoftoi paralajmërimet e udhëtimit për tërë Ballkanin Perëndimor. Të paktën 170 raste të fundit të infeksionit të koronavirusit në Austri ishin të lidhura me njerëzit që ktheheshin nga këto rajone.

Udhëtarët nga Mbretëria e Bashkuar, Portugalia, Suedia dhe Turqia gjithashtu i nënshtrohen kufizimeve në Austri.

Prince Coffee House tani edhe në Vjenë të Austrisë

Të tjera