[wp-story]

Bota/Rajoni

COVAX shpërndan 10 milionë vaksina në botë, Kosova ende në pritje të dozave të para

COVAX shpërndan 10 milionë vaksina në botë, Kosova ende në pritje të dozave të para
23:37 | 03 Mars 2021

Seth Berkley, CEO i aleancës së vaksinave Gavi, tha se dhjetë milionë doza të vaksinës kundër COVID-19 tani janë dorëzuar në 14 vende si pjesë e iniciativës COVAX.

Gjithahtu pritet që të paktën dhjetë milionë të tjera të dorëzohen në javën e ardhshme, raporton cnn.

“Po, jo doza të mjaftueshme dhe jo aq shpejt sa do të donim. Na u deshën 83 ditë nga goditja e parë në Mbretërinë e Bashkuar deri në goditjen e parë në Afrikë, por tani ne do të përpiqemi të marrim sa më shumë nga kjo që mundemi”, tha mjeku.

COVAX është një program i koordinuar nga Gavi, Koalicioni për Inovacione të Gatishmërisë Epidemike (CEPI) dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Qëllimi i tyre është të promovojnë qasje të drejtë dhe të barabartë në vaksinat në të gjithë botën.

Ndryshe, Kosova pritet që të përfitojë nga ky program 100 mijë e 800 doza të vaksinave, të cilat pritet të arrijnë më së largu deri në muajin maj.

“Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj

Të tjera