[wp-story]

Bota/Rajoni

Coronavirusi ishte në Itali që në dhjetor, zbulon një studim i ujërave të ndotura

Coronavirusi ishte në Itali që në dhjetor, zbulon një studim i ujërave të ndotura
17:10 | 19 Qershor 2020

Shkencëtarët italianë thonë se uji i ujërave të zeza nga dy qytete përmbante gjurmë të coronavirusit që në dhjetor të vitit të kaluar, shumë përpara rasteve të konfirmuara të vendit.

Siç shkruan BBC, përcjell Telegrafi, Instituti Kombëtar i Shëndetit (ISS) tha që uji nga Milano dhe Torino tregoi gjurmë të viruseve gjenetike më 18 dhjetor.

Në studimin e tyre, shkencëtarët e ISS ekzaminuan 40 mostra të ujërave të zeza të mbledhura nga impiantet e trajtimit të ujërave të zeza në Italinë veriore midis tetorit të kaluar dhe shkurtit.

Mostrat nga tetori dhe nëntori u kthyen negativ, duke treguar që virusi nuk kishte mbërritur ende, tha eksperti i cilësisë së ujit në ISS, Giuseppina La Rosa. Uji i mbeturinave nga Bolonja filloi të tregojë gjurmë të virusit në janar.

Zbulimet mund të ndihmojnë shkencëtarët të kuptojnë se si virusi filloi të përhapet në Itali, tha zonja La Rosa.

Sidoqoftë, ajo tha që studimi nuk nënkupton “automatikisht zinxhirët kryesorë të transmetimit që çuan në zhvillimin e epidemisë në vendin tonë, që buruan nga këto raste të para”.

Rasti i parë i njohur i virusit jo të importuar të Italisë ishte një pacient në qytetin Codogno në rajonin e Lombardisë.

Qyteti u mbyll dhe shpalli një “zonë të kuqe” më 21 shkurt.

Nëntë qytete të tjera në Lombardi dhe Veneto fqinje ndoqën një hap të tillë dhe i gjithë vendi u bllokua në fillim të marsit.

Një pretendim i shkencëtarëve, siç vlerësohet më tej, shton provat për të cilat kanë pretenduar edhe vende të tjera që virusi mund të ketë qarkulluar shumë më herët sesa mendohej.

Zyrtarët kinezë konfirmuan rastet e para në fund të dhjetorit ndërkohë që rasti i parë i Italisë ishte në mes të shkurtit.

Në maj, shkencëtarët francezë thanë që testet në mostra treguan se një pacient i trajtuar për pneumoni të dyshuar pranë Parisit më 27 dhjetor në të vërtetë kishte coronavirus.

Ndërkohë në Spanjë një studim gjeti gjurmë të virusit në ujërat e zeza të mbledhura në mes të janarit në Barcelonë, rreth 40 ditë para se të zbulohej rasti i parë lokal.

Petrol Company në muajin e shenjtë të Ramazanit, dhuron pako ushqimore per familjet nevojtare në qytetin e Vitisë

Të tjera