×
 • Ekonomi
 • Artikull i Sponsoruar

  Comodita vazhdon rritjen në Amerikë, gushti mbi 30% më i fortë se i kaluari

  FrontOnline
  16 Shtator 2023

  Një ndër brendet më të njohura nga Kosova ka vazhduar me sukses afarizmin përtej Atlantikut.

  Muaji i kaluar ka shënuar rritje të theksuar të eksportit të dyshkekëve të Comoditas në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

  30.17 për qind është rritja e gushtit e dyshekëve “Made in Kosova” të prodhuara në Gjakovë, krahasuar me gushtin e vitit 2022.

  “Puna me përkushtim dhe cilësia e prodhimeve tona ka bërë që të vazhdojmë të kemi rritjen prej mbi 30 për qind nga gushti i vitit të kaluar deri te gushti i këtij viti. Amerikanët si duket po ndahen shumë të kënaqur me dyshekët e Comoditas dhe po vazhdojnë gjithnjë e më tepër t’i kërkojnë ato në tregun amerikan”, shprehet Granita Bunari, drejtoreshë operative në Comodita Home.

  Produktet e Comoditas ka kohë që janë renditur në mesin e 5 produkteve më të shitura në kategorinë e tyre, transmeton KlanKosova.tv.

  Kompanitë dhe zingjirët me të njohur amerikanë të shitjes si Amazon, Walmart, Wayfair, Overstock, Home Depot, Costco, Target e të tjera janë në mesin e bashkëpunëtorëve ku plasohen prodhimet e Comodita Home.

  Në shumë nga dyqanet online të këtyre kompanive, dyshekët kosovarë renditen edhe në kategorinë “bestseller”.

  Ky sukses, patjetër se nuk do të ishte i mundur nëse Comodita nuk do t’i kushtonte rëndësi të veçantë cilësisë, duke siguruar një numër të madh certifikimesh bdërkombëtare për cilësinë e produkteve si Certipur, OEKO-TEX, BSCI, SMETA, dhe Iso standardet.

  Përveç tregut amerikan, gjatë këtij viti Comodita ka plasuar prodhimet e veta edhe në shtete të ndryshme evropiane, siç janë Gjermania, Austria, Holanda, Danimarka, Suedia, Greqia, Kroacia, si dhe vendet e rajonit Shqipëri, Mal i Zi dhe Maqedoni e Veriut.

  Comodita vazhdon të jetë prodhuesi më i madh i dyshekëve dhe shpuzës në Evropë. Po ashtu, kjo kompani kosovare është edhe eksportuesi më i madh i përgjithshëm në vend.

  Gjatë një viti, Comodita eksporton mbi 2 milionë dyshekë, duke e pozicionuar këtu vulën “Made in Kosova” karshi prodhimeve më të mira botërore.
  Comodita Comodita
  ComoditaComodita

  KESCO Premium hapet në Qendër të Prishtinës
  Nga Rubrika
  Artikull i Sponsoruar30 Shtator 2023
  Në ambientet e fabrikës së miellit M&Sillosi në Xërxë të Rahovecit, u mbajt eventi i fabrikës së ushqimit të kafshëve, “Farmisa”. Aty...
  Artikull i Sponsoruar27 Shtator 2023
  Që prej një muaji, kompania e njohur e derivateve Petrol Company po zhvillon një lojë të madhe shpërblyese, e cila do të...
  Artikull i Sponsoruar21 Shtator 2023
  Kredit kartela më e fuqishme bankare në botë me mundësi infinite për klient, VISA Infinite ateron në Kosovë nëpërmjet Bankës TEB. Banka...
  Të tjera
  Lajme02 Tetor 2023
  Të dielën dyshohet se është kryer vjedhje në banesën e ministres së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, lidhur me rastin policia...
  Lajme02 Tetor 2023
  Nënkryetari i LDK-së, Anton Quni theksoi se në fillim numri i armatimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës numërohej në gishta, por siç...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ish-prokurori, Sylë Hoxha, ka thënë në Pressing të T7, se pasi janë hapur hetimet për Milan Radojçiqin, ka pranuar informacione më vonë...
  Lajme02 Tetor 2023
  Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Forcat ukrainase kanë arritur që me dronët kamikaz, të godasin rëndë veturat dhe pozicionet mbrojtëse të ushtrisë ruse në afërsi të Soledarit....
  Lajme02 Tetor 2023
  Drejtoresha e Klinikës Plastike ,Violeta Zatriqi, ka njoftuar të gjitha gratë të cilat janë operuar nga kanceri i gjirit mund të rikonstruktojnë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.