Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  CNN: Turqia dhe Greqia po shkojnë drejt luftës

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Vazhdon të rritet tensioni në ujërat e Mesdheut Lindor midis Greqisë dhe Turqisë. Konflikti midis dy aleatëve të NATO-s, por gjithashtu edhe rivalëve historikë mund të përfundojë në një konflikt duke përfshirë të gjithë rajonin.

  Anijet detare të të dy vendeve u shfaqën në rajonin e Mesdheut Lindor të Martën pasi një garë për rezervat e gazit dhe naftës ka shtuar një pikë të re të konflikteve të vjetra midis tyre.

  Ndërsa aleatët e NATO-s kanë qenë të angazhuar në diplomacinë e jashtme që ka çuar në një mosmarrëveshje midis shumë vendeve, Gjermania nga ana tjetër po përpiqet të përshkallëzojë tensionet që kërcënojnë rajonin, transmeton abcnews.al.

  “Dialogu midis Greqisë dhe Turqisë duhet të jetë i hapur. Përveç kësaj, në vend të provokimeve të reja, ne kemi nevojë për hapa të reja që do të na çojnë drejt një pike të përbashkët”, tha Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas në Twitter. Arsyeja e vizitës së tij në Athinë dhe Ankara të martën ishte në kuadër të një përpjekjeje për t’i rikthyer të dy vendet në tryezën e bisedimeve.

  Rikthehet Blasta, Artani i kërkon falje nga zemra
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Artem Uss, biznesmeni rus dhe djali i guvernatorit të një rajoni të Siberisë u arrestua në aeroportin e Milanos në tetor 2022,...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Bashkisë së Bordosë i është vënë zjarri nga protestuesit në Francë. Më shumë se një milion njerëz dolën në rrugë në të...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Pentagoni raportoi se një kontraktor amerikan u vra dhe pesë trupa ushtarake amerikane, si dhe një kontraktor tjetër, u plagosën në një...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se miti i forcave serbe është thyer në Gllogjan. Kështu ka...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Drejtori i Përgjithshëm i platformës jashtëzakonisht të njohur “TikTok”, Shou Zi Chew, dëshmoi dje për më shumë se pesë orë përpara komisionit...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri Albin Kurti, në manifestimin qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit, ka thënë se rezistenca e familjes Haradinaj dhe...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Në bashkëbisedimin që ka zhvilluar në Londër në Institutin Mbretëror të Marrëdhënieve Ndërkombëtare, kryeministri Edi Rama është pyetur në lidhje me fjalimin...
  Front TV24 Mars 2023
  Sot shënohet 24-vjetori i fillimit të sulmeve të NATO-s ndaj caqeve ushtarake policore serbe. 24 vjet më parë NATO ndërhyri për të...
  Vip24 Mars 2023
  Aktori Evis Pupa është një tjetër personazh brenda shtëpisë së “Big Brother Vip”, i cili me qetësinë e tij ka arritur që...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.