×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Çmimi i naftës bie në 40 dollarë, tregtarët kanë frikë nga vala e re COVID-19

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Çmimet e naftës ranë sot në 40 dollarë në tregjet ndërkombëtare, për shkak të rasteve të reja me koronavirus, të cilat lanë në plan të dytë premtimet për rezultate pozitive të testit të ilaçeve kundër kësaj sëmundjeje.

  Në tregun e Londrës, çmimi i një fuçie nafte ra me 61 centë në krahasim me mbylljen e mëparshme, ose 40.35 dollarë. Në tregun amerikan, një fuçi u tregtua me 74 centë më pak ose 37.64 dollarë, transmeton lajmi.net.

  Mbështetja e çmimeve sigurohet nga raportet e mediave që kabineti i presidentit të SHBA-së Donald Trump është duke përgatitur një paketë masash prej 1 trilion dollarësh që parashikon ndërtimin e infrastrukturës për të forcuar ekonominë në kohën e krizës së koronavirusit.

  Tregtarët gjithashtu kanë frikë nga përshkallëzimi i tensioneve në Gadishullin Korean, pasi që Koreja e Veriut refuzoi një ofertë nga fqinji i saj jugor për të dërguar një emisar special dhe njoftuan dërgimin e trupave në zonën kufitare të demilitarizuar.

  Tendenca në rënie e çmimeve mbizotëroi për shkak të rasteve të reja të infeksionit koronavirus. Kështu, Pekini anuloi fluturime të shumta dhe mbylli shkollat, në mënyrë që të ndalonte përhapjen e virusit në valën e re të epidemisë, e cila përsëri shtyu në ballë shqetësimet për kërkesën për energji.

  Pritjet e drejtuesve të kompanive aziatike ranë në tremujorin e dytë në nivelin më të ulët në 11 vjet, sipas studimit të Reuters dhe INSEAD. Dy të tretat e të anketuarve besojnë se rreziku më i keq në gjashtë muajt e ardhshëm do të jetë përkeqësimi i pandemisë COVID 19.

  Pandemia ka penguar aktivitetin ekonomik dhe kështu kërkesën për naftë. Kështu, importet japoneze të naftës u mbytën në nivelin e tyre më të ulët në gati tre dekada në maj. Japonia është blerësi i katërt më i madh i naftës në botë.

  Analistët nga Standard Chartered paralajmërojnë për rrezikun e rënies së çmimeve në planin afatmesëm, ndërsa lajm i mirë është se rezultatet e provave klinike kanë treguar që deksametazoni kortikosteroid uli shkallën e vdekjes me një të tretën ndër të prekurit nga COVID-19, sipas Reuters.

  Comodita nis 35 kontejnerë me dyshekë për në SHBA
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Dronët ukrainas kanë goditur një sistem të mbrojtjes ajrore S-400 Triumph pranë qytetit rus të Belgorodit. Mediet ukrainase raportojnë se sulmi është...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  60-vjeçari i arrestuar javën e kaluar për vrasjen e reperit Tupac Shakur doli për herë të parë në gjykatë të mërkurën në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një varkë prej druri e mbushur me 280 njerëz që mbërriti në ishullin Kanarie të El Hierro mendohet të jetë anija më...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.