×
 • Auto
 • Auto

  Çmimi i modelit elektrik të Audi po bie me shpejtësi

  FrontOnline
  04 Nëntor 2023

  Kur ishte i ri në vitin 2019, ai shitej për 75 mijë dollarë dhe tani mund të gjendet për 30 mijë dollarë.

  Audi e-tron 2019 përfaqësoi depërtimin e rëndësishëm të markës premium gjerman në segmentin e automjeteve elektrike. Ndryshe nga SUV-i elektrik më i shquar në atë kohë, Modeli X i Tesla-s, e-tron mbartte një atmosferë normaliteti dhe sofistikimi gjerman.

  Pavarësisht se ishte një EV solid dhe luksoz, ai nuk ishte aspak i përsosur, dhe ndërkohë pësoi një zhvlerësim të madh çmimi. Tani kjo humbje në vlerë mund të jetë fitim i dikujt pasi Audi e-tron i përdorur është bërë EV mjaft i volitshëm.

  Si i ri, Audi e-tron Premium Plus 2019 (Audi më vonë prezantoi një model të nivelit fillestar) filloi në Amerikë me një çmim prej 75,795 dollarë. Varianti kryesor Prestige hyri në treg me një çmim fillestar edhe më të lartë prej 82,795 dollarë.

  Në atë kohë, e-tron kishte çmim të barabartë me konkurrentët e tjerë në treg, si Jaguar I-Pace dhe Tesla Model X. Ishte një automjet i nivelit të lartë me një çmim të lartë.

  Sot, Audi luksoz nuk është më një automjet vetëm për nivelin më të lartë të blerësve. Në fakt, blerësit në pronësi të mëparshme tani mund të marrin shembuj të përdorur për të njëjtin çmim si një veturë elektrike e nivelit fillestar të pajisur mirë, Chevrolet Bolt.

  TrueCar ka një numër befasues të Audi e-tron të përdorura që shiten nga 30-35 mijë dollarë në të gjithë SHBA. Disa njësi të përdorura për shitje kanë humbur mbi 60 për qind në vlerë dhe janë ende nën garancinë e tyre bazë, raporton InsideEVs.

  Por, a duhet të blini një e-tron të përdorur vetëm sepse është i përballueshëm?

  Edhe pse Audi e-tron 2019 nuk ishte EV më konkurrues në lançim, nuk ka dyshim se është një crossover mbresëlënës kur bëhet fjalë për komoditetin dhe cilësinë e ndërtimit.

  Megjithatë, kur bëhet fjalë për diapazonin me bateri të plotë, nuk mund të mburret, duke pasur parasysh se sipas standardit disi më konservator amerikan EPA, është pak më pak se 330 km.

  Është i pajisur me një bateri 95 kilovat-orëshe (nga të cilat vetëm 86 janë të përdorshme). Një nga arsyet pse diapazoni i e-tron është kaq i kufizuar qëndron në masën e tij; peshon 2600 kg kolosale.

  Sidoqoftë, jo gjithçka është aq negative. Sipas InsideEVs, ky crossover elektrik ka shumë karakteristika pozitive. Për shembull, mund të tërheqë deri në 1800 kg.

  Sistemi i tij i drejtimit ka 402 kuaj/fuqi, me modalitetin Boost të aktivizuar, që mjafton për të përshpejtuar në 100 km/h për rreth 5 sekonda.

  Në vozitje normale, motorët elektrikë prodhojnë 335 kuaj fuqi, që është akoma më se e mjaftueshme për këtë makinë.

  Karakteristika më e rëndësishme e e-tron është karikimi i tij. Me një fuqi maksimale karikimi prej 150 kW, e-tron mund të arrijë kapacitetin 80 për qind nga zero në vetëm tridhjetë minuta./FrontOnline/

  “Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj
  Nga Rubrika
  Auto02 Dhjetor 2023
  E nxitur nga një valë modelesh të reja të përballueshme, pjesa e tregut të automjeteve elektrike në Bashkimin Evropian do të rritet...
  Auto01 Dhjetor 2023
  Tesla zbuloi të enjten çmimet për veturën elektrik Cybertruck, duke filluar nga 60,990 dollarë për variantin me kosto më të ulët, mbi...
  Auto30 Nëntor 2023
  Kreu i Stellantis, Carlos Tavares, thotë se koncerni i madh është gati të rregullojë strategjinë e tij elektrike bazuar në rezultatet e...
  Të tjera
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Ka përfunduar seanca gjyqësore në Gjykatën Themelore të Prishtinës ndaj tre të dyshuarve për vrasjen e Liridona Ademaj-Murseli. Kështu ka njoftuar avokati...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Avokatët të dyshuarve kanë dalur nga seanca që po mbahet ndaj Naim Murselit dhe dy të tjerëve për vrajsen e Liridona Ademajt....
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Është duke u zhvilluar seanca gjyqësore ndaj Naim Murselit dhe dy të tjerëve, për vrasjen e Liridona Ademajt. Kjo seancë po mbahet...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Raportohet se Naim Murseli i dyshuar për organizimin e vrasjes së Liridona Ademajt, ka hyrë në Gjykatën Themelore të Prishtinës nga një...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Ndryshe nga MD-ja që thonë se Kodi Civil do të shkojë në Kuvend shumë shpejt, Eman Rrahmani, deputet i Lëvizjes Vetëvendosje tha...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Manchester City është ekipi i momentit në Evropë. Skuadra e drejtuar nga Pep Guardiola e fitoi tripletën në edicionin që lamë pas...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.