Gjuha:
×
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Çmimet e energjisë elektrike/ Më të lartat në Shqipëri dhe Mal të Zi, ndërsa më të lirat në Kosovë

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Çmimet mesatare të energjisë elektrike për konsumatorët shtëpiak sipas EnC CPs- Komunitetit të Energjisë së Palëve Kontraktuese – Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Gjeorgjia, Moldova, Maqedonia Veriore, Kosova, Mali i Zi dhe Serbia kanë rënë për 1.6% në 7.66 Euro cent/kWh. Megjithatë, çmimet mesatare të energjisë elektrike në industri janë rritur për 11% në 7.27 Euro cent/kwh.

  Sipas raportit të ACER (Agjensise se BE-së për Bashkëpunimin e Rregullatorëve të Energjisë vitit 2019 – Shitja me Pakicë e Energjisë Elektrike dhe Mbrojtje Konsumatorit), çmimi për konsumatoret shtëpia kishte 2.8 herë më i ulët se në BE vitin e kaluar.

  Energjia elektrike ka çmimin më të lartë në Shqipëri dhe Mal të Zi, ndërsa atë më të ulët në Kosovë.

  Nga viti 2013 deri ne vitin 2019, çmimet e energjisë elektrike për konsumatorët shtëpiak në rajonin tonë, janë rritur për 15.8%, ndërsa çmimet industriale janë rritur mesatarisht për 12.8%.

  Që nga viti 2013 deri në 2017, çmimet kanë zbritur për konsumatorët industrial në Ballkanin Pwrendimor. Mirëpo në vitin 2018 dhe 2019, ka ndodhur e kundërta.

  Çmimet e konsumatorëve shtëpiak nuk janë rregulluar vetëm në Mal të Zi, shkruan Balkan Green Energy News.com.

  Mali i Zi kishte ishte çmimet më të larta për energjinë elektrike shtëpiake (10.32 euro cents/ kWh) ndërsa më të lira ishin në Kosovë (6 euro cents/ kWh), duke përjashtuar Ukrainën.

  Çmimet ne industri ishin më të lartat në Shqipëri 12.5 euro cents /kWh,dhe më të lirat në Kosovë, 5.2 euro cent/kWh.

  Sipas këtij raporti, çmimet e konsumatorëve shtëpiak ishin të rregulluara në të gjithë Komunitetin e Energjisë së palëve kontraktuese, përveç Malit të Zi, i cili ndonjëherë rezultonte në vendosjen e çmimeve më poshtë se ato aktuale.

  Cilësi, gatim dhe shpërblim
  Nga Rubrika
  Ekonomi29 Mars 2023
  Ndërmarrjet publike të Kosovës Telekomi dhe Trepça - dikur motorë të ekonomisë - vështirë se mund të rimëkëmben përmes Fondit Sovran, thotë...
  Ekonomi29 Mars 2023
  Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Lulzim Rafuna, në cilësinë e Kryesuesit të Bordit të Forumit Investiv të Odave të Ballkanit Perëndimor,...
  Ekonomi28 Mars 2023
  Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka thënë se deficiti buxhetor në Kosovë është zvogëluar në një rekord historik. Në...
  Të tjera
  Lajme29 Mars 2023
  Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, vlerëson se gjyqtarët dhe prokurorët në Kosovë janë të nivelit evropian. Kryeziu, në Rubikon në Klan...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ndodhi pasditen e sotme në qytetin e Kavajës, ku mbetën të vdekur dy 43-vjeçarët Edmond Gosa alias Armand...
  Lajme29 Mars 2023
  Kryeministri Kurti në emisionin Debat Plus ka folur për vendimin e Gjykatës Kushtetuese pasi e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Ndryshimin dhe...
  Sport29 Mars 2023
  I ftuar sonte në emisionin Pressing në Televizionin T7 është Ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku. Ndër tjera,...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Ashtu edhe siç ishin pritshmëritë, makina e parë elektrike turke pritet të jetë një sukses i vërtetë dhe këtë e tregojnë dhe...
  Kronika29 Mars 2023
  Një 66-vjeçar është gjetur nga familjarët e tij pa shenja jete në shtëpi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Prizren. Rastin e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.