Bota/Rajoni

Clement Beaune emërohet sekretar i Shtetit të Francës

Clement Beaune emërohet sekretar i Shtetit të Francës
22:41 | 26 Korrik 2020

Presidenti i Francës Emmanuel Macron ka emëruar Clement Beaune në postin e sekretarit të Shtetit për çështje evropiane, njoftoi Pallati Elysee.

Beaune (37) do të zëvendësojë sekretaren aktuale Amélie de Montchalin. Ai ishte një zë me ndikim kur bëhet fjalë për politikën evropiane të Macron, duke filluar nga negociatat për Brexit e deri te reformën në eurozonë.

Ai u diplomua në shkollën elitare franceze administrative ENA dhe nuk ka mbajtur asnjëherë pozita shtetëror, por e njeh mënyrën se si funksionon qeveria, shkruan Reuters.

EKSKULZIVE: Art Motion dhe Klan Kosova fitojnë të drejtën televizive të Superligës, Ligës së parë si dhe Kupës së Kosovës 

Të tjera