×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Çka thotë Kurti, kur do të formohet Asociacioni i Komunave Serbe?

  FrontOnline
  16 Nëntor 2021

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti edhe njëherë ka folur për formonin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe duke thënë se nuk përputhet me Kushtetutën e Kosovës.

  Sipas tij, Kushtetutën duhet ta ndryshojë Serbia, e jo Kosova, raporton FrontOnline.

  “Asociacioni i Komunave me shumicë serbe si monoetkinik nuk është në përputhje as me frymën e Kushtetutës as më germën e Kushtetueses së Kosovës dhe Kushtetutën duhet ta ndryshojë Serbia në fjalinë  dytë të preambulës ku shkruan se Kosova është pjesë integrale e Serbisë”, ka deklaruar Kurti, në një konferencë për media.

  “Pra, unë jam kryeministër i të gjithë qytetarëve pa dallim dhe qytetarët kërkesat dhe nevojat e tyre mund ti shtrojnë në Qeverinë e Kosovës”, ka shtuar Kurti./FrontOnline/

  Comodita në panairin M.O.W. po shijon takimet me biznese për mundësi shkëmbimi eksperiencash, rrjetëzimi dhe bashkëpunimi
  Nga Rubrika
  Lajme13 Korrik 2024
  Ragmi Mustafi nga Partia për Veprim Demokratik, njëherësh këshilltar i zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi, ka folur për Front Online lidhur me zgjedhjet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Zëvendësministri i Drejtësisë, Blerim Sallahu, ka thënë se arratisjet nga burgjet ka pasur edhe në të kaluarën dhe se mund të ketë...
  Lajme13 Korrik 2024
  Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Korrektues i Kosovës (ShKK), Ismail Dibrani, ka thënë se dy të arratisurit nga burgu, Faton Hajrizi dhe...
  Të tjera
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Vala ekstreme e nxehtësisë ka bërë që temperaturat në pjesë të Evropës qendrore dhe jugore të arrijnë deri në 40 gradë celsius...
  Kronika13 Korrik 2024
  Dy persona janë zhdukur në Prizren ditën e premte. Policia njofton se bëhet fjalë për vëlla dhe motër, të cilët janë larguar...
  Lajme13 Korrik 2024
  Ministria e Infrastrukturës, Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor ka bërë të ditur se ka marrë masa idhur me qarkullimin e automjeteve në vend...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Një depo nafte është përshirë nga zjarri në rajonin juglindor rus të Rostovit, pas një sulmi ukrainas me dronë mëngjesin e 13...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryetari aktual i Bujanocit, Nagip Arifi edhe pas mbajtës së zgjedhjeve të 3 qershorit, thotë se nuk janë mundësitë që shqiptarëve t’iu...
  Kronika13 Korrik 2024
  Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur dje në fshatin Popolan të Suharekës. I dyshuari është dërguar në mbajtje, ndërsa viktima në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.