Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Çka do të ndodhë sot në Kosovë?

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Front Online sjell për ju ngjarjet e ditës së sotme.

  Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës (FSSHK) dhe Sindikata e Shërbimit Civil të Kosovës (SSHCK) mbajnë konferencë për media. (Para objektit të IML-së, ora 10:00)

  SOS Fshatrat e Fëmijëve të Kosovës, shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Fëmijëve. Me këtë rast prezanton rezultatet e Analizës së Nevojave mbi kapacitetet e Qendrave për Punë Sociale në fushën e promovimit dhe mbrojtjes së fëmijëve. (SOS Fshatrat, ora 10:00)

  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione Shqyrton draft-rezolutën nga debati parlamentar lidhur me problemet e banorëve shqiptarë në veri të Mitrovicës dhe komunave të tjetra në pjesën veriore të Kosovës lidhur me pengesat që u bëhen për t’u kthyer në pronat e tyre dhe pengesat për renovimin e shtëpive të djegura gjatë luftës. (Ndërtesa e Kuvendit, N204, ora 10:00)

  Këshilli Rinor Kosovar bën lansimin e lojës 2D “Be in my shoes” të krijuar nga fëmijët me nevoja të veçanta – pjesë e projektit “Mos supozo nevojat e mia”. (Kino “Armata”, Prishtinë, ora 10:00)

  Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK), në bashkëpunim me Misionin e OSBE-së në Kosovë (OSBE) dhe Entitetin e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Barazi Gjinore dhe Fuqizim të Grave (UNWomen), do të ndajnë katër çmime të gazetarisë. (Biblioteka Kombëtare, Prishtinë, ora 11:00)

  Komisioni i përbashkët Parlamentar për Stabilizim Asociim BE-Kosovë mban mbledhjen e radhës. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 11:00)

  Me rastin e shënimit të Ditës Botërore të Fëmijëve – 20 Nëntorit, organizatat Save the Children dhe Syri i Vizionit me mbështetjen e Agjencisë Suedeze për Zhvillim Ndërkombëtar (SIDA), përurojnë ekspozitën e përkohshme kushtuar kësaj dite. ( Para NEWBORN, ora 13:00)

  Shefi i Zyrës së BE-së, Tomáš Szunyog dhe kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, do të nënshkruajnë një kontratë me vlerë prej 26.5 milionë euro e dizajnuar për t’i përkrahur përpjekjet e Qeverisë në adresimin e pasojave ekonomike të pandemisë Covid-19. (https://youtu.be/sj_GGmzRWDU, ora 13:30)

  Komuna e Prishtinës mban konferencë për medie për shpalosjen e procesit për projektin e Sallës Koncertale dhe përgatitjet për thirrjen e konkursit ndërkombëtar për projektin kryesor. (Ndërtesa e vjetër e Komunës, Prishtinë, ora 14:00).

  Banori apo banorja i/e radhës në BBVK vjen nga Tirana, por kush është ai/ajo?
  Nga Rubrika
  Lajme21 Mars 2023
  Ish-kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka komentuar statusin e fundit të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, lidhur me presidentin serb Aleksandar Vuçiq....
  Lajme21 Mars 2023
  Nuk kanë kaluar as 24 orë nga takimi në Ohër dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka tentuar ta bindë opinionin se...
  Lajme21 Mars 2023
  Komuna e Mitrovicës prin me numrin e rasteve sociale. Kjo bën që nevoja për ndihma të jetë e madhe. Ka familje që...
  Të tjera
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka komentuar për herë të parë dorëheqjen e Shqipe Mjekiqit nga pozita e nënkryetares...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Deputetët në Ugandë kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm anti-LGBTQ+, i cili do t’i bënte aktet homoseksuale të dënueshme me vdekje, duke...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Pas edhe një vizite tjetër në Washington dhe aktiviteteve të shumta diplomatike që kanë pasur në Kongres dhe Senat, përfaqësuesit politikë të...
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, duke folur për Planin Evropian, deklaroi se asnjë kryeministër s’ka bërë kaq dëm sikur...
  Vip21 Mars 2023
  Sonte në “prime” u komentua loja e Kiarës brenda “BBVA”, ku disa prej banorëve u shprehën që ajo ka arritur deri këtu...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  5 deputetë të Kuvendit në Shqipëri do të lënë mandatin e ligjvënësit për të garuar në elektoralet e 14 majit për kryetar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.