×
 • Lajme
 • Lajme

  Çitaku: Qasja e Kurtit është tërësisht aventureske, në këtë shekull nuk ka sovranitet të plotë

  FrontOnline
  02 Qershor 2023

  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku e ka vlerësuar aventureske qasjen politike të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti gjatë muajve të fundit.

  Kërkesat e Kurtit për sovranitet në veri, Çitaku i ka parë si të papjekura. Ajo ka thënë në këtë shekull ku jetojmë, nuk ka sovranitet të plotë askund në botë.

  “Në botën ku jetojmë, në shekullin ku jetojmë jemi të ndërvarur, nuk ka sovranitet të plotë. A e dini cili është vendi sovran në botë? Koreja e Veriut. Edhe Gjermania koordinohet me Amerikën, edhe Amerika koordinohet me Francën, është normale”, ka thënë Çitaku në DPT te Fidani në T7.

  “Qasja e muajve të fundit e Kurtit, është e pakujdesshme, është tërësisht aventureske”, ka shtuar ajo.

  Sipas ish-ambasadores së Kosovës në Uashington, demonstrim sovraniteti do të ishte pjesëmarrja e Kosovës në stërvitjet e gjera të NATO-s Defender Europe 2023, nga të cilat Kosova është përjashtuar.

  “Nuk reduktohet ideja e sovranitetit në tri zyra komunale. Demonstrimi i sovranitetit është pjesëmarrja e Kosovës në Defender Europe 2023”, ka thënë ajo.

  “Në raport me Serbinë, ne duam që Kurti dhe Kosova të dalin fitimtarë. Por këto beteja nuk mund të fitohen pa aleatët. Aleatët kanë kërkuar një gjë minore, ata kanë thënë ju lusim që kryetarët e zgjedhur të ushtrojnë detyrat nga ato objekte ku kanë dhënë betimin”, ka shtuar Çitaku.

  Si të kurseni mbi 350 kilovatë/orë në muaj me një investim të thjeshtë, tregon Idriz Ferati, drejtor i Auditimit në…
  Nga Rubrika
  Lajme03 Tetor 2023
  Të martën në Parlamentin Evropian (PE) u diskutua sulmi i armatosur në veri të Kosovës. Eurodeputeti bullgar, Ilhan Kyuchyuk, hodhi kritika në...
  Lajme03 Tetor 2023
  Kryetari i Luginës së Preshevës, Shqiprim Arifi i ka dërguar një letër kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, përmes së cilës ka kërkuar...
  Lajme03 Tetor 2023
  Eurodeputeti kroat, Ladislav Iliçiq ka thënë se Serbia është arsyeja kryesore e destabilitetit në Kosovë. Sulmin ndaj Policisë së Kosovës e ka...
  Të tjera
  Vip03 Tetor 2023
  Jennifer Lopez ka folur së fundmi për procesin e lindjes dhe se si ndikoi në vetëbesimin e saj. Ndërsa merrte pjesë në...
  Lajme03 Tetor 2023
  Sipas kontratës kolektive ndërmjet SBAShK-ut dhe MAShTI-t të nënshkruar në vitin 2017, mësimdhënësëve të Kosovës u takojnë shpërblime jubilare dhe shtesa të...
  Vip03 Tetor 2023
  Gili, këngëtarja që i ka pushtuar zemrat e publikut prej vitesh, kohë pas kohe vjen me projekte të reja muzikore. Por, nuk...
  Vip03 Tetor 2023
  Eneda Tarifa do rikthehet në ekran në rolin e moderatores. Pas një pushimi të gjatë këngëtarja e njohur do të moderojë formatin...
  Vip03 Tetor 2023
  Ish konkurrenti i Për’puthen Pano Karasani ani pse nuk është aktive në media, ai nga ky program fitoi një popullaritet të madh....
  Lajme03 Tetor 2023
  Ish-ministri i Jashtëm i Kosovës, Skënder Hyseni, tha se aksioni i Policisë së Kosovës në Basnjskë të Zveçanit ishte i suksesshëm për...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.