×
 • Lajme
 • Lajme

  Çitaku kritikon Kurtin: Nuk reduktohet një projekt strategjik amerikan në “gypa”

  FrontOnline
  18 Nëntor 2021

  Tërheqja e Qeverisë së Kosovës nga projekti për ndërtimin e infrastrukturës së gazit të financuar nga Korporata e Sfidave të Mijëvjeçarit e Qeverisë së SHBA’së (MCC) është kritikuar nga nënkryetarja e PDK’së, Vlora Çitaku. Ajo ka kritikuar kryeministrin Albin Kurti, përveç tjerash edhe për diskursin e përdorur nga kryeministri Albin Kurti lidhur me këtë çështje.

  “Nuk do të doja asnjëherë që qeveria e Republikës së Kosovës dhe Uashingtoni zyrtar të kenë raporte të ftohta’, tha Çitaku.

  “Unë do të doja që kryeministri i Kosovës në vend se të polemizojë publikisht me SHBA’të, unë do të doja që kryeministri të kërkonte nga SHBA’të drejtpërdrejt një dialog, të kërkojë emërimin e një të dërguari të posaçëm për këtë proces, të mbështes politikat strategjike amerikane”, theksoi ajo në emisionin DPT te Fidani.

  “Mua më ka ardhur keq kur kam dëgjuar jo vetëm për vendimin për gazpërçuesin por edhe për diskursin që është përdorur rreth këtij projekti. Nuk reduktohen projektet strategjike të atij niveli në fjali si ‘gypa’. Këto janë projekte shumë më të mëdha, shumë të rëndësishme dhe unë kisha pas dëshirë që qeveria e Kosovës të jetë më pozitive, më e hapur dhe të bashkëpunojë më ngushtë me Uashingtonin zyrtar”, shtoi ajo.

  Petrol Company zbret çmimet në Ditën e Verës: Benzinë 1.70 euro dhe Diesel 1.85 Euro për litër
  Nga Rubrika
  Lajme20 Korrik 2024
  A po i pastroni fëmijët tuaj më shpesh sesa duhet? Udhëzimet për t’i mbajtur fëmijët tuaj të pastër ndryshojnë shumë pasi rriten...
  Lajme20 Korrik 2024
  Sllavica Radovanoviq, kolonele në pension e Policisë së Serbisë, ka kritikuar publikisht ministrin e Punëve të Brendshme të Serbisë, Ivica Daçiq, për...
  Lajme20 Korrik 2024
  Policia e Kosovës ka bërë të ditur se sot ka intervistuar një person, i cili dyshohet se e ka ndihmuar Faton Hajrizin...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se trupi i Faton Hajrizit, të vrarë nga policia serbe duhet të kthehet...
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.