×
 • Lajme
 • Lajme

  Çitaku: 21 vite më parë, mbi 1 milion kosovarë u detyruan të dilnin nga shtëpitë e tyre

  FrontOnline
  20 Qershor 2020

  Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku përmes një postimi në Instagram ka kujtuar kohën kur kosovarët u detyruan të braktisnin shtëpitë dhe vendin e tyre, kjo pas gjenocidit nga Serbia 21 vite më parë.

  Ajo ka thënë se në ditën e refugjatëve të qëndrojmë pranë refugjatëve, dhe gjendjen e tyre të vështirë dhe të keqe mos ta harrojmë.

  “21 vite më parë, mbi 1 milion kosovare u detyruan të dilnin nga shtëpitë e tyre dhe u dëbuan jashtë vendit të tyre, gjatë spastrimit etnik të kryer nga forcat serbe në Kosovë. Në ditën e refugjatëve të qëndrojmë pranë refugjatëve, dhe gjendjen e tyre të vështirë dhe të keqe mos ta harrojmë”, ka shkruar ajo.

  https://www.instagram.com/p/CBqPjxAARk_/

  Përfito FALAS një pushim për çift në Budva
  Nga Rubrika
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Fotografia është publikuar në emisionin Opinion në Tv Klan mbrëmjen e sotme. Në këtë fotografi është Liridona Ademaj me motrën e saj....
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI), Arbërie Nagvaci i akuzon qeverisjet e kaluara për rezultatet e dobëta të nxënësve kosovarë...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Të martën mbrëma vëllau i Liridona Ademajt, Leonard Ademaj, ka shkruar në Facebook duke kërkuar drejtësi të shpejtë dhe profesionale, “pa vonesa...
  Të tjera
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Për të mërkurën parashikohet të mbajë mot kryesisht i vranët dhe kohë pas kohe me reshje lokale shiu. Në zonat malore reshje...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Një nënshtetas i Bullgarisë është rrahur në orët e vona të së martës në Prishtinë. I dyshuari është dërguar në Emergjencën e...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  I dyshuari i pestë për vrasjen e dyfishtë në Maqedoni, Ljupço Palevski, është arrestuar nga policia e Turqisë, përcjell Telegrafi Maqedoni. Informacionet...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Prokuroria Themelore në Prishtinë, në dosjen e dorëzuar në Gjykatën Themelore në Prishtinë më 2 dhjetor 2023, tregon veprimet që pretendohet se...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Konkurrenti i Big Brother VIP Kosova, Lumbardhi nuk është ndjerë mirë gjatë mbrëmjes së sotme. Ai ka pasur dhimbje stomaku, derisa në...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Konkurrentja e re e Big Brother VIP Kosova, DJ Miss Rose ka zhvilluar një bisedë me Ilirianën. Mes një bisede disa minutëshe,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.