×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Cili kanton në Zvicër ka gjobat më të larta për tejkalim shpejtësie?

  FrontOnline
  13 Nëntor 2021

  Në varësi të shpejtësisë që po ecni, dënimet për shpejtësi mund të jenë të rënda, por gjithashtu do t’ju duhet të paguani kostot administrative përkatëse. Ja çfarë janë këto tarifa në kantone të ndryshme zvicerane.

  Ekziston një “Röstigraben” (një ndarje kulturore) kur bëhet fjalë për kostot që lidhen me shpejtësinë në rajonet franceze dhe gjermane të Zvicrës.

  Tarifat administrative, të cilat mbulojnë shpenzime të tilla si ndërhyrja e policisë dhe tarifat postare, janë dukshëm më të ulëta në kantonet frëngjishtfolëse, sipas një studimi të ri të kryer nga një faqe për krahasimin e konsumatorëve, Comparis.ch.

  Ky studim zbuloi se shoferët në Neuchâtel zakonisht goditen me kostot më të ulëta (50 franga në tarifat administrative), e ndjekur nga Lozana (60 franga), Friburgu (73 franga) dhe Jura (134), raporton albinfo.ch

  Sidoqoftë, sa më shumë në lindje të Zvicrës të shkoni, aq më të larta janë çmimet në lidhje me shpejtësinë, raporton Comparis.

  Në Bernë, tejkalimi i kufirit të shpejtësisë do t’ju kushtoj 200 franga, do të duhet të paguani 300 franga në Glarus, 350 në Appenzell. 370 në Lucern, 430 në Cyrih, 450 në Schaffhausen dhe 500 franga befasuese në Aargau.

  Avokati i Popullit Naim Qelaj dhe përfaqësueset e UN Women Kosovo vizitë në KEDS
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Policia spanjolle ka thënë të shtunën se ka arrestuar tre hakerë prorusë, të dyshuar për kryerje të sulmeve kibernetike me qëllime terroriste,...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Politikania ukrainase e ekstremit të djathtë dhe ish-deputetja, Irina Farion vdiq në spital nga plagët e marra në atentat pasi një sulmues...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është duke bërë thirrje për luftë kundër HIV-it dhe stigmës rreth tij, pak para një konference ndërkombëtare...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...
  Lajme20 Korrik 2024
  Në konferencën e përbashkët me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, të mbajtur të shtunën në Beograd, kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz tha...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.