Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Cilat janë llojet e testeve për COVID-19 dhe si bëhen

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Janë dy lloj teste: Testet virale (me strisho) dhe testet antirupa (me gjak).

  Testi PCR – Strisho merret nga fyti ose hunda e pacientit dhe tregon nëse personi është infektuar me COVID-19. Këto teste mund të merren në spitale ose në rrugë, mirëpo ato përpunohen në laboratore. Zakonisht duhen disa orë derisa të dalin rezultatet.

  Testi i shpejtë PCR – Këto teste nuk kanë nevojë të dërgohen në laboratorë, mirëpo duhet të bëhen në qendra mobile. Testi mund të kryhet brenda 45 minutash.

  Testet antigjene – Këto teste janë shumë të reja, por edhe këto teste kanë të bëjnë me marrjen e strishos që tregon nëse një person është i infektuar dhe mund t’ua transmetojë virusin të tjerëve. Testi bëhet brenda 15 mintash. Testet antigjene janë më pak të sakta sesa ato PCR.

  Testet serologjike – Këto teste njihen edhe me shkurtesën ELISA dhe tregon nëse personi ka qenë i infektuar me këtë virus dhe se trupi i tij ka zhvilluar antitrupa në systemin imunitar. Ky test bëhet përmes gjakut ose ngjashëm me testin e diabetit. Ky test tregon edhe nëse personi ka qenë i infektuar, mirëpo nuk ka pasur simptoma. Trupit i duhen 1-3 javë të krijojë antitrupa nga koha e infektimit.

  Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lajme24 Mars 2023
  Sektori i Hetimeve të Stacionit policor Prizren është duke zhvilluar hetime lidhur me veprën penale “Ngacmim” që ka ndodhur më datë 28/02/2023...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri Edi Rama ndodhet në Britaninë e Madhe prej dy ditësh. Në një komunikim në auditorin e Institutin Mbretëror të Marrëdhënieve Ndërkombëtare,...
  Lajme24 Mars 2023
  Policia ka bërë të ditur se kanë arrestuar një burrë në Gjilan dhe i njëjti ishte në kërkim. Sipas njoftimit të policisë...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës,  Albin Kurti, sot feston ditëlindjen e 48. Kurti ka lindur më 24 mars 1975 në Prishtinë. Kurti është kryeministri...
  Lajme24 Mars 2023
  Një person me lëndime në kokë dhe këmbë është paraqitur në stacionin policor Leposaviq dhe ka deklaruar se është sulmuar fizikisht dhe...
  Lajme24 Mars 2023
  Mjeku në Klinikën e Urologjisë, Liridon Selmani, ka reaguar pasi që ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, të enjten e vizitoi këtë Klinikë...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Një hotel shtatëkatësh në Stamboll është përfshirë nga flakët mëngjësin e sotëm, duke shkaktuar dy viktima dhe dy të lënduar. Zjarri në...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ka tronditur SHBA-në, ku një 30-vjeçar është goditur me thikë në një autobus në Las Vegas. Në video,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.