×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  “Charlie Hebdo” vendos t’i ribotojë ilustrimet e profetit Muhamed, Makroni s’e kundërshton

  FrontOnline
  02 Shtator 2020

  Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha të martën se nuk i takon atij që ta gjykojë vendimin e revistës satirike “Charlie Hebdo” për ribotimin e ilustrimeve të figurës së profetit Muhamed, duke shtuar se vendi i tij ka liri të shprehjes.

  “Kurrë nuk është vendi i një presidenti të Republikës që të japë gjykim për zgjedhjen editoriale të një gazetari apo redaksie, kurrë, sepse ne kemi liri të shtypit”, tha presidenti francez.

  Megjithatë, duke folur gjatë një vizite në Liban, kreu i shtetit të Evropës Perëndimore tha se është detyrë e qytetarëve francezë që të shfaqin civilizim dhe respekt për njëri-tjetrin dhe ta shmangin dialogun e urrejtjes, shkruan Reuters.

  Publikimi i ilustrimeve të figurës së profetit Muhamed në vitin 2015 kishte nxitur zemërim te myslimanët. Revista “Charlie Hebdo” ishte sulmuar nga disa persona dhe 12 persona ishin vrarë.

  Për myslimanët, çfarëdo ilustrimi i figurës së profetit Muhamed paraqet blasfemi.

  Para sulmit të përgjakshëm, militantët e kishin paralajmëruar revistën përmes internetit se do të paguajë për botimin e ilustrimeve.

  Si t’i përdorni radiatorët e ngrohjes që të kurseni deri në 25% të faturës së rrymës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Një 84-vjeçar humbi jetën, dy persona u plagosën dhe shtëpia u shkatërrua nga një shpërthim që ndodhi në një shtëpi në kryeqytetin...
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Fluturimet në aeroportin e dytë më të madh të Gjermanisë janë anuluar deri në mesditë. Dëbora e madhe përmbyti kryeqytetin e Bavarisë...
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Ukraina së shpejti do të rihapë aeroportin ndërkombëtar të Kievit. Lajmi u bë me dije nga shefi i shtabit, të presidentit Volodymir...
  Të tjera
  Sport02 Dhjetor 2023
  Sot (e shtunë) do të hidhet shorti për grupet e Kampionatit Evropian 2024 që do të mbahet në Gjermani. Përveç Gjermanisë nikoqire,...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Mbrëmja e premte solli befasi të shumta në skenën e “Dancing With the Stars Albania”. Bukuroshja e dashur nga Kosova, Juliana Nura,...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, e ka kujtuar ish-presidentin historik Ibrahim Rugova, me rastin e ditëlindjes së tij. “Sot e kujtojmë ditëlindjen...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Njëjtë si Selatin Kaçaniku, mendon edhe ekonomisti Imer Raci. Ai në një prononcim thotë se parat false destabilizojnë tregun e dëmtojnë ekonominë....
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Vullkani Etna, më aktivi në Europë ka shpërthyer sërish. Në videot e publikuara në rrjete sociale, duken pamjet spektatolare të rrjedhjes së...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka takuar John Kerry, të Dërguarin e Posaçëm Presidencial i Shteteve të Bashkuara për çështje klimatike dhe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.