Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Çfarë thonë shqiptarët në Austri pas sulmit terrorist në Vjenë?

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Kosovarë të cilët jetojnë në Vjenë konsiderojnë se imazhi i shqiptarëve është dëmtuar në masë të madhe pasi sulmuesi në Vjenë doli të jetë shqiptar.

  Abedin Sutaj i cili prej vitesh jeton në kryeqytetin austriak rrëfen për përvojë jo të mirë pas sulmit nga një shqiptar të cilin shteti i Austrisë e cilësoi terrorist.

  Pasojat e veprimeve të tilla ekstremiste Kosova, përkatësisht shqiptarët do t’i vuajnë një kohë të gjatë, thotë ai.

  “Dikush duhet me i thënë ndal kësaj shtrese”, tha ai për RTV21.
  Një qytetare tjetër shqiptare e cila po ashtu jeton në Vjenë tha se ngjarja e sulmit terrorist u rënda edhe më shumë kur u kuptua se autori i krimit është shqiptar.

  “Ka kaluar më shumë se një javë dhe ne ende e diskutojmë këtu me shoqëri”, thotë ajo.

  Për shkak të punimeve në rrjet në këto zona do ketë ndërprerje të energjisë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Pas “Lasgushit”, “Migjenit” dhe “Naimit”, linjës shqiptare të fluturimeve ajrore “Air Albania” i shtohet edhe aeroplani “Fishta”, për nder të poetit të...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Bordi i Fondit Monetar Ndërkombëtar miratoi të premten një paketë ndihme prej 15.6 miliardë dollarësh të nënshkruar më 21 mars me qeverinë...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar dekretin për miratimin e konceptit të përditësuar të politikës së jashtme të Rusisë. Kremlini bëri të...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i Unionit Shqiptar në Kroaci, Esat Çollaku, ka thënë se ka parë një mobilizim të jashtëzakonshëm përpara fillimit të “Marshojmë për...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës e ka cilësuar rritjen e çmimit të energjisë si të padrejtë e të papërballueshëm për qytetarët. Në faqen...
  Lajme31 Mars 2023
  Sa herë që dilte nga shtëpia, me vete merrte edhe biçikletën. Fundjavën që lamë pas, atë e la në vendin e zakonshëm,...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Shqiptarja Zenepe Uruci, 56 vjeçe u vra pasditen e djeshme në Itali nga bashkëshorti i saj Xhafer Uruci, 62 vjeç. Shqiptari e goditi 5...
  Vip31 Mars 2023
  Donald Veshaj ka thumbuar Olta Gixharin por edhe Efin për eksperiencën e tyre në Big Brother Vip Albania. Në programin që drejtohet...
  Ekonomi31 Mars 2023
  Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë nënshkruar sot një memorandum mirëkuptimi në mes të dy prodhuesve më të mëdhenj të energjisë elektrike...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.