Bota/Rajoni

Çfarë mund të bleni me 1 euro nëpër botë?

Çfarë mund të bleni me 1 euro nëpër botë?
12:40 | 14 Shtator 2020

Udhëtimet në vende të ndryshme kërkojnë shpenzime të mëdha. Lexoni se çfarë mund të blini me 1 euro në shtete të ndryshme të botës.

Këto janë gjërat që mund t’i blini nëse jeni për vizitë në një shtet tjetër.

Filipinet
Nëse jeni të lodhur pas një udhëtimi të gjatë në Filipine, një masazh këmbësh është gjithçka që ju nevojitet. Ju mund të merrni një masazh 20-minutëshe në Cebu dhe të largoheni duke u freskuar.

Stamboll

Nëse po shkoni në Stamboll, duhet të provoni çajin e tyre tradicional turk. Është pija e nxehtë më e konsumuar në këtë vend dhe mund të gjeni shumë versione të saj për më pak se një euro.

Vietnami

Këto kapele konike njihen si “nón lá” dhe janë bërë me kashtë ose me dyshek. Blerja e një si suvenir për të dekoruar shtëpinë tuaj ose për ta bërë si një dhuratë janë 2 mundësi të shkëlqyera.

Gjermania

Nuk është e lehtë të gjesh gjëra me më pak se 1 euro në Evropë, por nëse papritmas kupton se ke harruar shtupat e pambukut në shtëpi ndërsa je në Gjermani, mund të blesh 400 prej tyre në treg.

Malajzia

Për të kursyer hapësirë ​​në bagazhet tuaja, një këshillë e mirë është të mbani më pak rroba dhe të gjeni një shërbim lavanderie afër destinacionit tuaj.

India

Një mënyrë e shkëlqyeshme për të lëvizur gjatë udhëtimit është të përdorni transportin publik pasi që mund të vizitoni disa vende në mënyrën më ekonomike. Në Indi, tarifa minimale për të blerë një biletë metro është 10 rupi, ekuivalenti i 13 cent.

Venezuela

Venezuela ka çmimet më të lira të benzinës në botë, duke kushtuar 20 cent për litër. Pra, nëse po planifikoni një udhëtim rrugor në këtë vend, mbushja e rezervuarit të makinës suaj me 5 litra gaz do të jetë mjaft e përballueshme.

Korea e jugut

Karaoke është e madhe në Korenë e Jugut, prandaj përpiquni të rezervoni disa nga koha juaj e udhëtimit për t’u zhytur në kulturën koreane dhe të këndoni disa melodi. Këshilla jonë për ju është të gjeni makineritë e karaokes me monedhë dhe të këndoni 2 këngë për 1 euro.

Portugalia

Marrëdhënia midis njerëzve portugezë dhe kafesë filloi që në shekullin XVIII dhe tani është e pamundur të dilni në rrugët e Portugalisë pa parë një ose më shumë njerëz duke pirë këtë pije të lezetshme. Nëse hasni në një kafene, mos hezitoni të ndaloni dhe të provoni këtë pije të nxehtë.

Kroacia

Kroacia ka akulloren më të mirë në botë dhe ia vlen të provohet, edhe nëse shkoni atje në dimër. Mund të gjeni dyqane të vogla që shesin një lugë akullore për 6 kuna, ose 94 cent.

Hungaria

Gjetja e një vendi parkimi që nuk kushton një pasuri mund të jetë e vështirë në shumë vende, por në Budapest, është e mundur të parkoni makinën tuaj deri në 4 orë pa thyer bankën.

Singapori

Me temperaturën që kurrë nuk bie më poshtë se 26ºC , gjetja e një pishine publike për tu frekuentuar kur në Singapor gjithmonë tingëllon si një ide e mirë. Ka shumë mundësi për të zgjedhur, veçanërisht nëse nuk doni të paguani shumë.

Zvicra

Zvicra nuk është një vend i njohur për çmimet e saj të lira, por është mirë të dish që me vetëm 1 euro, nuk do të vdesësh nga etja ndërsa ndodhesh atje. Ju mund të blini 1.5 litra ujë.

Brazili

Nëse nuk doni të shëtisni me çantën tuaj të shpinës ndërsa jeni në Brazil, mund të gjeni dollap me kyç të stacionit të autobusit për ta mbajtur atë të sigurt gjatë ditës. Thjesht vishni bikini dhe shkoni në plazh.

Tajlandë

Është gjithmonë mirë të keni një kartë të parapaguar të telefonit celular kur udhëtoni, dhe në Tajlandë, kjo mund të jetë mjaft e lirë. Në rast emergjence ose malli për shtëpinë, mund të flisni lirshëm për 16 minuta ndërsa jeni atje.

Kredi me afat rekord të shqyrtimit dhe aprovimit

Të tjera