[wp-story]

Lifestyle

Çfarë mund të bëjnë dredhëzat  për shëndetin tonë?

Çfarë mund të bëjnë dredhëzat  për shëndetin tonë?
13:08 | 06 Prill 2021

Dredhëzat janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të rritur marrjen tuaj ditore të vitaminave dhe antioksiduesve.Këto manaferra të ëmbla dhe të shijshme janë plot me lëndë ushqyese themelore, duke përfshirë fibra, vitaminë C, mangan, folate (vitaminë B9) dhe kalium.

Ato përmbajnë gjithashtu sasi të vogla bakri, hekuri, magnezi, fosfori, seleni dhe vitamina B6, K dhe E. Edhe pse dredhëzat përmbajnë sheqerna, ato renditen si ushqime me indeks të ulët glicemik sepse nuk do të rrisin menjëherë nivelet e sheqerit në gjak.

Një dozë ditore e dredhëzave mund të përmirësojë shëndetin e zemrës, trurit dhe tretjes. Shumë studime sugjerojnë që konsumimi i rregullt i ushqimeve me shumë vitaminë C, siç janë dredhëzat, mund të përmirësojë shëndetin kardiovaskular.

Studiuesit analizuan të dhënat nga mbi 121.700 gra dhe zbuluan se marrja e lartë e boronicave dhe dredhëzave shoqërohej me një ritëm më të ngadaltë të rënies së kujtesës. Konsumimi i këtij fruti më shpesh do të japë gjithnjë e më shumë përfitime çdo ditë. Mund ta hani në kombinim me bollgur përveç një mëngjesi të shëndetshëm./FrontOnline/

“Graniti” hap showroom-in e dytë në Prishtinë (VIDEO)

Të tjera