Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  CEO i TikTok dëshmoi 5 orë para Kongresit , sipas tij aplikacioni është i sigurt

  FrontOnline
  24 Mars 2023

  Drejtori i Përgjithshëm i platformës jashtëzakonisht të njohur “TikTok”, Shou Zi Chew, dëshmoi dje për më shumë se pesë orë përpara komisionit të Kongresit Amerikan, pasi republikanët e Dhomës së Përfaqësuesve duan të intensifikojnë kontrollin e aplikacionit kinez.

  Siç raportohet nga CNN, Shou Zi Chew foli para Komitetit të Energjisë dhe Tregtisë të Dhomës së Përfaqësuesve dhe ishte hera e parë që CEO i platformës u shfaq para një komiteti të Kongresit.

  Chew i arsimuar në Harvard, i cili dikur ka zhvilluar praktikë në Facebook-un e Metës rreth 2 viteve, ishte i vetmi dëshmitar në seancë mes shqetësimeve për rreziqet e mundshme të sigurisë dhe privatësisë.

  SHBA ka frikë se regjimi kinez ka fituar akses në të dhënat e përdoruesve amerikanë, ndërsa disa shprehin shqetësimin se aplikacioni mund të përdoret për propagandë ose për të manipuluar qytetarët.

  “TikTok me vetëdije lejoi Partinë Komuniste Kineze të aksesonte të dhënat e përdoruesve të SHBA. Qytetarët amerikanë kanë të drejtë të dinë se si këto veprime ndikojnë në privatësinë dhe sigurinë e të dhënave të tyre,” tha në një deklaratë me shkrim deputetja republikane Kathy McMorris Rogers, e cila kryeson komitetin.

  Në fjalimin e tij, Shou Zi Chew theksoi se platforma është e sigurt dhe nuk duhet të ndalohet nga autoritetet amerikane.

  Ai gjithashtu vuri në dukje se 150 milionë njerëz në SHBA janë përdorues aktivë të platformës, gjë që ai tha se tregon se sa i përdorur është tani TikTok ndërsa Uashingtoni përpiqet ta ndalojë atë.

  Nga ana e saj, kryetarja e Komitetit të Energjisë dhe Tregtisë së Dhomës së Përfaqësuesve përsëriti se platforma “duhet të ndalohet” dhe fakti që ka 150 milionë përdorues amerikanë në platformë tregon se Kongresi duhet të veprojë urgjentisht.

  Shou Zi Chew ishte i shpejtë për të shfajësuar Pekinin, duke theksuar se qeveria kineze nuk ka kërkuar kurrë dhe as nuk ka ndërmend të kërkojë nga ndonjë kompani që të dorëzojë të dhënat personale të përdoruesve.

  “Ne respektojmë privatësinë dhe të dhënat personale të të gjithë atyre që përdorin aplikacionin. Qeveria i kushton shumë rëndësi sigurisë së të dhënave”, pohoi CEO i platformës popullore. “TikTok nuk është një agjent i Kinës ,” shtoi Chew.

  Duke iu përgjigjur pyetjes nëse kompania “ByDance” është kineze, ai theksoi se është një kompani globale me themelues kinez./FrontOnline/

  KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez njoftoi të hënën se Spanja do të shkojë në zgjedhje të përgjithshme të parakohshme më 23 korrik. Ky...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se “aktet e njëanshme” të autoriteteve të Kosovës rrezikojnë ta destabilizojnë rajonin...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  75 shkolla në të gjithë Serbinë kanë marrë njoftime për bomba deri në orën nëntë të mëngjesit të sotëm. Kështu i është...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Për të martën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ku kryesisht gjatë orëve të pasditës dhe mbrëmjes, pritet të ketë...
  Lajme29 Maj 2023
  Pas përleshjeve në veri mes protestuesve serbë dhe forcave të KFOR-it, nën arrest po mbahen të paktën tre persona. Përmes burime nga...
  Lajme29 Maj 2023
  Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se dialogu është e vetmja rrugë për të ecur përpara, duke i bërë thirrje...
  Lajme29 Maj 2023
  Ish-presidenti Fatmir Sejdiu ka thënë se shihet qartë që protestat në veri janë të dhunshme dhe të udhëhequra nga bandat e njohura...
  Lajme29 Maj 2023
  Ministria e Punëve të Jashtme e Austrisë i ka dënuar fuqishëm sulmet e dhunshme ndaj ushtarëve të KFOR-it, pjesëtarëve të EULEX-it dhe...
  Lajme29 Maj 2023
  Shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, ka thënë se është e alarmuar nga dhuna në veri të Kosovës dhe veprimet e mëparshme gjatë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.