×
 • Lajme
 • Lajme

  Çeku: Për çdo një euro që është investuar nga fondet publike për Manifestën, ajo i ka kthyer 4.5 euro ekonomisë së vendit

  FrontOnline
  10 Korrik 2024

  Ministri i Kulturës, Hajrullah Çeku  sonte në Context të ATV-së, ka thënë se për çdo një euro që është investuar nga fondet publike për Manifestën, ajo i ka kthyer 4.5 euro ekonomisë së vendit.

  ‘Politika jonë kulturore i ka disa komponenta dhe njëra nga to është rritja e mbështetjes financiare dhe pse besojmë në këtë është se mbështetja në kulturë kthen. Manisfesta ishte shembulli i fundit, edhe Dokufesti i sjellë poashtu të mirat. Manifesti ishte shembulli dhe për çdo një euro që është investuar nga fondet publike, ajo i ka kthyer 4.5 euro ekonomisë, kjo është edhe mundësi për artistët tanë, është edhe ekonomi, është edhe forcim. Prandaj hapi i radhës i politikës tonë kulturore është strategjia shtetërore’’, ka thënë Çeku.

  Tutje ai ka folur edhe për shtëpinë e Xhafer Devës, ku tha se shpreson se punimet do të të përfundojnë në fund të muajit tjetër.

  “Nuk e keni parë vizualisht. Nuk është zbuluar ende objekti sepse ende ka punime. Shpresoj të përfundoj në fund të muajit tjetër dhe atëherë e shihni se sa bukur dhe sa me profesionalizëm është punuar në shtëpinë e Xhafer Devës. Procesi ka filluar nga një projekt që është përkrahur nga BE, në partneritet nga Ministria e Kulturës”, ka thënë ministri.

  Pjesë nga emisioni:

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme13 Korrik 2024
  Shumica e pagave në Kosovë e sidomos ato të punëtorëve të sektorit publik, nuk e arrijnë vlerën e një page për të...
  Lajme13 Korrik 2024
  Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) ka reaguar ndaj Ligjit të ri për Komisionin e Pavarur të Mediave (KPM), të miratuar të...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kosova si shteti më i ri evropian krenohej me popullsinë më të re. Mirëpo kjo popullsi ka nisur të plaket. Dhe Kosova...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, vizitoi për ngushëllime sot familjen Dehari në fshatin Sllupçan të Kumanovës. I shoqëruar nga ministra...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, u takua me kryeministrin e ri britanik Keir Starmer javën e kaluar në samitin e NATO-s në Uashington,...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara thanë se Rusia po kërkon të shfrytëzojë tensionet ndëretnike në rajonin e Ballkanit Perëndimor, me qëllim që të krijojë...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja Vjosa Osmani ka bërë të ditur se në margjinat e Samitit të NATO-s është takuar me Sekretarin e ri të Jashtëm...
  Lajme13 Korrik 2024
  Policia e Kosovës ka kërkuar ndihmën e qytetarëve për arrestimin e të dyshuarve për plagosjen e mbrëmshme në Pejë. Të dyshuar janë...
  Lajme13 Korrik 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 2337 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.