Lajme

Cakaj: Marrëveshja Kosovë-Serbi, hap i jashtëzakonshëm drejt normalizimit të marrëdhënieve dhe njohjes së ndërsjellë

Cakaj: Marrëveshja Kosovë-Serbi, hap i jashtëzakonshëm drejt normalizimit të marrëdhënieve dhe njohjes së ndërsjellë
22:31 | 04 Shtator 2020

Ministri i Jashtëm në detyrë i Shqipërisë, Gent Cakaj ka thënë se marrëveshja ekonomike që u nënshkrua sot në Shtëpinë e Bardhë nga Kosova e Serbia, është një hap i jashtëzakonshëm drejt normalizimit të plotë të marrëdhënieve dhe njohjes së ndërsjellë.

Përmes një postimi në Facebook, Cakaj ka thënë se Kosova gjithmonë ka dalur fitues nga ndërhyrja dhe mbështetja e SHBA-ve.

“Kosova gjithmonë vetëm ka fituar nga ndërhyrja dhe mbështetja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Marrëveshja në Shtëpinë e Bardhë mes Republikës së Kosovës dhe Serbisë është një hap i jashtëzakonshëm drejt normalizimit të plotë të marrëdhënieve dhe njohjes së ndërsjellë. Kjo marrëveshje do të krijojë jo vetëm parakushtet për një zhvillim të hovshëm ekonomik të Republikës së Kosovës, por edhe do të mundësojë zbardhjen e fatit të personave të pagjetur, si një prej pjesëve më të dhimbshme nga lufta e fundit në Kosovë”, shkruan Cakaj.

Ai po ashtu u shpreh se “Njohja e pavarësisë së Republikës të Kosovës nga Izraeli, ndërkaq, është shenjë e rikthimit të fuqishëm të kauzës së drejtë të saj në arenën ndërkombëtare”.

“Zoti i bekoftë shqiptarët, Kosovën e Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, shkruan ai. 

1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj

Të tjera