×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Çaji i shegës – pse duhet ta pini?

  FrontOnline
  11 Nëntor 2020

  Shega është një frutë që sjellë shumë dobi për trupin tonë dhe ky është çaji i shegës që ju mund ta përgadisni në shtëpi.

  Shega është padyshim një nga frutat më të dashura të vjeshtës, me ëmbëlsi fantastike e me vlera fantastike ushqyese gjithashtu, shkruan “AgroWeb”.

  Por nëse kokrrat e vogla të kuqe të saj na kënaqin nepsin dhe oreksin me ëmbëlsinë unike ashtu si dhe mbrojnë organizmin falë vlerave ushqyese, vlera edhe më të mëdha shëndetësore gjenden në lëkurën e tyre

  Si t’i thani

  Dy janë mënyrat se si mund të thani lëkurat e shegëve.

  Së pari, pasi i keni ndarë me kujdes nga kokrrat të gjitha lëkurat e mbledhura mund t’i vendosni në një dërrasë apo edhe tepsi dhe t’i lini të thahen në diell për disa ditë me rradhë derisa lëkurat të marrin ngjyrë kafe pak në të kuqërremtë.

  Natyrisht kur moti është i ngrohtë dhe me diell, kjo metodë është perfekte. Mund t’i lini të thahen edhe në hije mjafton që të mos ketë lagështirë.

  Bëni kujdes dhe gjatë natës lëkurat mos i lini në ambiente të jashtme por t’i fusni brenda në shtëpi dhe t’i nxirrni sërish ditën tjetër.

  Një tjetër mënyrë, e cila është më e shpejtë është ajo e tharjes në furrën e sobës me temperaturë 70-80 gradë. Lëkurat e shegës lihen në furrë për disa orë derisa të thahen plotësisht.

  Si t’i ruani

  Pasi t’i keni tharë, lëkurat e shegës, mund të thërrmoni në copëza të vogla dhe vendosni në kavanozë qelqi. Kavanozët mbyllini mirë dhe ruajini në një vend të freskët.

  Sëmundjet e zemrës

  Lëkura e shegës është e mbushur me antioksidantë.

  Këto të fundit janë shumë efikasë në eliminimin e oksidimit që vjen si pasojë e kolesterolit të keq. Nëse oksidimi është në nivele të larta, atëherë i gjithë sistemi kardiovaskular do të vuajë prej tij, transmeton lajmi.net.

  Vitamina C

  Vitamina C është një pjesë integrale e nevojave tona ditore. Ajo përmirëson sistemin imunitar, sistemin kardiovaskular, parandalon komplikacionet në lindje, largon rrudhat dhe mbron sytë.

  Lëkura e shegës përmban mjaftueshëm vitaminë C, sa mund të shmangni nevojën e blerjes së alternativave farmaceutike të kësaj vitamine.

  Efekt pastrues

  Antioksidantët që i përmendëm më lart janë të mirë jo vetëm për zemrën por edhe për pastrimin e të gjithë organizmit nga toksinat e akumuluara.

  Nëse keni nevojë për një pastrim të brendshëm, çaji i lëkurës së shegës është alternative perfekte kundër toksinave.

  Sistemi tretës

  Pika më e fortë e këtij çaji është se mund të shkatërrojë qelizat patogjenike që shkaktojnë kaos në të gjithë sistemin tretës, transmeton lajmi.net.

  Ky çaj është një kurë ideale ndaj shumë sëmundjeve që prekin këtë sistem siç është diarea, salmonela, ulçera apo koliti.

  Receta e çajit të lëkurës së shegës

  Përbërësit

  Për përgatitjen e këtij çaji ju nevojiten 10-12 gramë me lëkurë të thatë shege dhe 200 mililitra ujë.

  Udhëzimet

  Vendosini copat e lëkurës së shegës në një gotë qelqi. Në një çajnik zieni ujin dhe pasi të ketë zier hidheni në gotën e mbushur me lëkurën e shegës.

  Mbulojeni gotën me kapak dhe lëreni të qëndrojë për 25 minuta. Mos e kulloni çajin dhe pijeni direkt nga gota.

  Nëse dëshironi mund të shtoni pak mjaltë për ta ëmbëlsuar.

  Shqipëria mbushet me turistë kosovarë falë Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Lifestyle06 Dhjetor 2023
  Dashi Ka një ekuilibër të mirë të ideve të vjetra dhe të reja që filtrojnë nëpër kokën tuaj sot, duke e bërë...
  Lifestyle05 Dhjetor 2023
  Kur temperatura fillon të bjerë, nuk keni pse të hiqni dorë nga zakoni juaj i vrapimit. Në fakt, vrapimi në mot të...
  Lifestyle05 Dhjetor 2023
  Dashi Perspektivat për jetën sentimentale te çifteve do jene shume te mira gjate kësaj dite. Do iu jepni shume rëndësi ndjenjave dhe...
  Të tjera
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë, është takuar të martën me ambasadorin e Republikës së Shqipërisë në Kosovë, Petrit Malaj. Presidentja...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli ka reaguar sërish për vrasjen e Liridona Ahmetaj. Ai ka reaguar ashpër kundrejt deklaratave të ndryshme që...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Paneli i Gjykatës së Apelit të Gjykatës Speciale në Hagë më 14 dhjetor do ta shqiptojë aktgjykimin në rastin e Salih Mustafës....
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha se, nëse ai kthehet në pushtet në vitin 2025, ai nuk do të jetë diktator "përveç...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Parashkrimi i numrit të madh të lëndëve, vazhdon të jetë sfida kryesore në sistemin e Drejtësisë. Këtë e theksoi hulumtuesi i lartë...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Takimi i kryeministrit Albin Kurti me njësitin elitar të Policisë së Kosovës më 15 nëntor përfundoi pa sukses. Pas këtij takimi, ky...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.