Lajme

Byzylykët për dhunuesit, Hoxha: S’kam parë buxhet të ndarë për këtë qëllim

Byzylykët për dhunuesit, Hoxha: S’kam parë buxhet të ndarë për këtë qëllim
00:03 | 02 Dhjetor 2022

Deputetja e PDK’së, Eliza Hoxha ka reaguar pasi ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu njoftoi se Qeveria e Kosovës shumë shpejtë do të ndajë 3 milionë euro për blerjen e pajisjeve elektronike që u vendosen dhunueseve të grave, që ndryshe njihen edhe si byzylykë.

Hoxha në emisionin ‘dPt te Fidani’ në T7 tha se pasi e mori këtë informatë, ka hyrë tek buxheti për të parë nëse të Policia e Kosovës apo Ministria e Drejtësisë ka një buxhet specifik për blerjen e këtyre byzylykëve.

Ajo tha se nuk ka një buxhet specifik për këtë, mirëpo shpreson që Haxhiu ta mbajë fjalën dhe ta sjell amendamentin që mundëson blerjen e këtyre byzylykëve.

“Unë qëllimisht hyra te buxheti dhe mund të ju them as te Policia e Kosovës as te Ministria e Drejtësisë nuk ka buxhet specifik për blerjen e këtyre byzylykëve, ata mund të bëjnë kode të reja meqensë ligji i buxhetit është në mes të dy leximeve, unë po pres që ministrja ta mbajë fjalën e ta sjell amendamentin për blerjen e këtyre byzylykëve”.

1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj

Të tjera