×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Byrek me kungull pa petë – receta e lehtë dhe e shpejtë

  FrontOnline
  07 Shtator 2020

  Kjo recetë nuk kërkon përdorimin e petëve, duke e bërë pjatën pak më të lehtë e të shëndetshme për ata që duan të ruajnë peshën e tyre.

  Shije e përktyer e cila nuk duhet ta lini pa provuar! Byrekun me kungull vendi ynë e ka pjesë të traditës së gatimit, por AgroWeb.org ju tregon një mënyrë të re të përgatitjes së tij plot shije.

  Kjo recetë nuk kërkon përdorimin e petëve, duke e bërë pjatën pak më të lehtë e të shëndetshme për ata që duan të ruajnë peshën e tyre.

  Nëse nuk e preferoni të ëmbël mjafton që të mos shtoni sheqerin gjatë pgatitjes e ta zëvendësoni me pak kripë apo djathë të bardhë.

  Ju premtojmë që këtë byrek kanë për ta pëlqyer që të gjithë në familjen tuaj e do të kthehet në një nga recetat e preferuara!

  PËRBËRËSIT
  1 kg kungull të verdhë
  2 filxhanë kafeje me oriz
  2 filxhanë kafeje me sheqer
  pak kripë
  500 ml qumësht,
  pak miell për tepsinë
  pak vaj
  PËRGATITJA
  Grijmë kungujt në rende, shtojmë përbërësit e tjerë dhe pak vaj.
  I përziejm të gjithë përbërësit përveç miellit dhe i shtypim pak.
  Lyejmë tepsinë me pak vaj, e mbulojmë mirë me miell, hedhim mbushjen nga lart, prapë i shtojmë miell sa të mbulohen kungujt.
  E fusim në furrë derisa të marrë ngjyrë, më pas i shtojmë qumështin dhe e lemë të mpikset, Bëjeni dhe do më kujtoni. Ju bëftë mirë/AgroWeb.org/

  Si të kurseni mbi 350 kilovatë/orë në muaj me një investim të thjeshtë, tregon Idriz Ferati, drejtor i Auditimit në…
  Nga Rubrika
  Lifestyle05 Dhjetor 2023
  Kur temperatura fillon të bjerë, nuk keni pse të hiqni dorë nga zakoni juaj i vrapimit. Në fakt, vrapimi në mot të...
  Lifestyle05 Dhjetor 2023
  Dashi Perspektivat për jetën sentimentale te çifteve do jene shume te mira gjate kësaj dite. Do iu jepni shume rëndësi ndjenjave dhe...
  Lifestyle04 Dhjetor 2023
  Dashi Jeta sentimentale e çifteve do jete shume e qete sot. Do flisni hapur me njeri-tjetrin dhe do bini ne mirëkuptim për...
  Të tjera
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Me moton “Nuk ka paqe pa sigurinë e grave” në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë po protestohet në kërkim të drejtësisë për...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Monika Salihu, ishte e ftuar në emisionin e pasdites në Klan Kosova, “Ora e Pasdites”. Gjatë intervistës, ajo...
  Ekonomi05 Dhjetor 2023
  Minatorët e Trepçës edhe pas grevës dhjetë ditëshe, po ankohen se marrëveshja që i dha fund grevës, nuk po zbatohet. Përveç shpalljes...
  Sport05 Dhjetor 2023
  Milan janë duke punuar për rikthimin e mbrojtësit Matteo Gabbia nga huazimi në afatin kalimtar të janarit. Gabbia ishte transferuar tek Villarreali...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Ish zëvendës-ndihmës Sekretari amerikan i Mbrojtjes për Evropën dhe Politikën ndaj NATO-s, Jim Townsend, vlerëson se një nga zhgënjimet më të mëdha...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova Edona dhe Adri kanë debatuar. Ajo është revoltuar shumë me Adrin. Në një moment i ka...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.