Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Buxhovi: Histografia serbe ka bërë falsifikim flagrant, në shekullin e 19-të nuk kanë ekzistuar kombet

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Historiani Jusuf Buxhovi  ka treguar se si e falsifikoi Serbia historinë e saj dhe të shqiptarëve. Ai tha se në shekullin e 19-të nuk kanë ekzistuar kombet por kanë ekzistuar ritet në bazë të gjuhës.

  Buxhovi thekson se ishte një falsifikim flagrant që neve na mbanë në kurth.

  “Histografia serbe në shekullin e 19 ka bërë një falsifikim flagrant që neve na mbanë në kurth. Shekullin e 19-të e kanë konfiguru gjoja se kanë ekzistu shqiptarët katolikë që i quajnë arbanasi, por kanë ekzistu edhe serbët. Faktikisht është një falsifikim aq flagrant sepse në atë kohë nuk kanë ekzistu kombet as nuk kanë mujt me i quajtur në atë kohë as shqiptarë as serbë, por kanë ekzistu ritet në bazë të gjuhës kishtare”, ka thënë Buxhovi.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme31 Mars 2023
  Deputetja dhe përfaqësuesja e platformës “Liria ka emër”, Eliza Hoxha”, ka folur në lidhje me “Marshin për Drejtësi”, që do të mbahen...
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i partisë Guxo, Faton Peci ka thënë se partia e tij, që është në koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje, pajtohet me marrëveshjen...
  Lajme31 Mars 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me vranësira dhe intervale me diell, ku pritet kohë pas kohe të ketë reshje shiu,...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i Unionit Shqiptar në Kroaci, Esat Çollaku, ka thënë se ka parë një mobilizim të jashtëzakonshëm përpara fillimit të “Marshojmë për...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës e ka cilësuar rritjen e çmimit të energjisë si të padrejtë e të papërballueshëm për qytetarët. Në faqen...
  Lajme31 Mars 2023
  Sa herë që dilte nga shtëpia, me vete merrte edhe biçikletën. Fundjavën që lamë pas, atë e la në vendin e zakonshëm,...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Shqiptarja Zenepe Uruci, 56 vjeçe u vra pasditen e djeshme në Itali nga bashkëshorti i saj Xhafer Uruci, 62 vjeç. Shqiptari e goditi 5...
  Vip31 Mars 2023
  Donald Veshaj ka thumbuar Olta Gixharin por edhe Efin për eksperiencën e tyre në Big Brother Vip Albania. Në programin që drejtohet...
  Ekonomi31 Mars 2023
  Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë nënshkruar sot një memorandum mirëkuptimi në mes të dy prodhuesve më të mëdhenj të energjisë elektrike...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.