×
 • Lajme
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Buxheti komunal vjetor, LDK-ja dhe PDK-ja menaxhojnë rreth 350 milionë €

  FrontOnline
  16 Nëntor 2021

  38 komunat e Kosovës tashmë janë bërë me kryetarë të rinj pas dy raundeve zgjedhore.

  Ani pse doli si partia e dytë shqiptare sa i përket komunave të fituara 7, LDK do të menaxhojë shumën më të madhe të buxhetit komunal për vitin 2022.

  Nga mbi 560 milionë sa është paraparë të jetë buxheti total i 38 komunave, ky subjekt do të menaxhojë mbi 175 milionë prej tyre. Kjo e fundit është shifra që është grumbulluar nga mbledhja e buxhetit të 7 komunave ku ajo ka kryetarët e saj, Prishtinë, Fushë Kosovë, Istog, Lipjan, Junik, Viti dhe Pejë.

  Një hise goxha të madhe të “kuletës” komunale e ka edhe PDK-ja. Ajo qeveris në 9 komuna, Prizren, Ferizaj, Mitrovicë e Jugut, Vushtrri, Drenas, Skënderaj, Han të Elezit, Kaçanik, Dragash dhe do të menaxhojë buxhetin e tyre komunal vjetor që është afër 173 milionë euro.

  Me afër 80 milionë euro financa do të menaxhojnë kandidatët e partisë tjetër, AAK-së. Ata drejtojnë pesë komuna, Rahovecin, Deçanin, Gjakovën, Klinën dhe Suharekën.

  Partia në pushtet, LVV që menaxhon me krejt financat e shtetit në zgjedhjet lokale të 2021-s fitoi pos në katër komuna. Kandidatët e saj të shpërndarë në Gjilan, Podujevë, Kamenicë dhe Shtime bashkë kanë buxhet vjetor komunal, pak mbi 70 milionë euro.

  E Lista Serbe do të menaxhojë me 31 milionë euro, sa është totali i buxhetit 12 muajsh në 10 komunat ku ajo ka fituar.

  Ilustrimi: Gent Selani

  Prishtina e LDK-së, buxhetin më të madh ndër komuna

  Komuna me buxhetin më të madh është Prishtina.

  “Kuleta” vjetore e Përparim Ramës është 90 milionë euro.

  31 prej tyre do t`i shkojnë për të paguar rrogat e shtesat e stafit të komunës.

  21 janë të destinuara për mallra dhe shërbime, përderisa pos 27 milionë për shpenzime kapitale.

  Mbi 4.7 milionë euro i ka për subvencione.

  Ilustrimi: Gent Selani

  Prizreni i PDK-së, afër 47 milionë euro financa vjetore

  Mbi 47 milionë euro Shaqir Totaj i PDK-së do t`i menaxhojë në Prizren.

  Gati gjysma e tyre, rreth 20 do t`i shkojnë për pagat e shtesat e mbi 3 punëtorëve komunalë.

  Mbi 16 milionë do t`i ketë për shpenzime kapitale.  Afër 7 për mallra e shërbime.

  950 mijë euro janë paraparë për subvencione.

  Prizreni është komuna e PDK-së me buxhetin më të madh nga 9 komuna sa i ka fituar kjo parti.

  Ilustrimi: Gent Selani

  Gjakova, buxhet mbi 26 milionë euro

  Ilustrimi: Gent Selani

  Gjakova është komuna e AAK-së me financat më të mëdha për 2022-n.

  Ardian Gjini, të cilin ky qytet ia besoi edhe një mandat, do të vendosë për afër 8 milionë euro, të destinuara për shpenzime kapitale.

  Mbi 14 milionë ska ku ti çojë tjetër, pos për rrogat e puntorëve të tij.

  Afër 4 milionë janë planifikuar për mallra, shërbime e subvencione.

  Buxheti i Podujevës, mbi 20 milionë euro

  Shpejtim Bulliqi i VV-së ka një buxhet të planifikuar për vitin 2022 prej mbi 20 milionë eurove.

  Më shumë se gjysma, 12 milionë do të derdhen në xhirollogaritë e punonjësve. 7 milionë për projekte kapitale. Mbi 3 për mallra, shërbime e subvencione.

  Ilustrimi: Gent Selani

  Sipas të dhënave nga KQZ pjesëmarrja në rundin e balotazhit ishte 37.85%.

  Në raundin e dytë kanë marrë pjesë 21 komuna, pasi që më 17 tetor nuk kishte arritur të fitonte vetëm njëri kandidat.

  Njoftimi i KEDS: Nesër në këto zona do të ketë punime
  Nga Rubrika
  Lajme20 Korrik 2024
  A po i pastroni fëmijët tuaj më shpesh sesa duhet? Udhëzimet për t’i mbajtur fëmijët tuaj të pastër ndryshojnë shumë pasi rriten...
  Lajme20 Korrik 2024
  Sllavica Radovanoviq, kolonele në pension e Policisë së Serbisë, ka kritikuar publikisht ministrin e Punëve të Brendshme të Serbisë, Ivica Daçiq, për...
  Lajme20 Korrik 2024
  Policia e Kosovës ka bërë të ditur se sot ka intervistuar një person, i cili dyshohet se e ka ndihmuar Faton Hajrizin...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se trupi i Faton Hajrizit, të vrarë nga policia serbe duhet të kthehet...
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.