×
 • Lajme
 • Lajme

  Bujar Osmani: Mbështesim tri kërkesat e BE-së ndaj Kosovës, dialogu rrugë për të zbutur tensionet

  FrontOnline
  02 Qershor 2023

  Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, i është bashkuar thirrjeve të përfaqësuesit të Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Josep Borrellit, për tri kërkesat – zgjedhje në veri, pjesëmarrja e serbëve dhe themelimi i Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

  “I bashkohem thirrjes për zgjedhje të reja lokale, kthimin e serbëve të Kosovës në institucione dhe zbatimin e plotë të marrëveshjeve, përfshirë atë së fundmi në Ohër”, shkroi Osmani.

  Osmani, i cili është gjithashtu kryesues i Maqedonisë së Veriut në OSBE, tha se mbështet dialogun e lehtësuar të Bashkimit Evropian, për siç tha, për të zbutur tensionet dhe për të pasë stabilitet të qëndrueshëm.

  “Si kryesues i Maqedonisë së Veriut në OSBE, mbështes dialogun e lehtësuar nga Bashkimi Evropian, si rruga e vetme për të zbutur tensionet dhe për të siguruar stabilitet të qëndrueshëm”.

  Më mirë në Kosovë se në Gjermani
  Nga Rubrika
  Lajme02 Tetor 2023
  Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Igli Hasani ka deklaruar në seancën e Parlamentit shqiptar se sulmi i grupeve terroriste serbe në veri...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ministri federal gjerman i Bujqësisë, Cem Özdemir në prag të vizitës së tij në Kosovë ka deklaruar se Kosova sërish është nën...
  Të tjera
  Lajme02 Tetor 2023
  Të dielën dyshohet se është kryer vjedhje në banesën e ministres së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, lidhur me rastin policia...
  Lajme02 Tetor 2023
  Nënkryetari i LDK-së, Anton Quni theksoi se në fillim numri i armatimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës numërohej në gishta, por siç...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ish-prokurori, Sylë Hoxha, ka thënë në Pressing të T7, se pasi janë hapur hetimet për Milan Radojçiqin, ka pranuar informacione më vonë...
  Lajme02 Tetor 2023
  Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Forcat ukrainase kanë arritur që me dronët kamikaz, të godasin rëndë veturat dhe pozicionet mbrojtëse të ushtrisë ruse në afërsi të Soledarit....
  Lajme02 Tetor 2023
  Drejtoresha e Klinikës Plastike ,Violeta Zatriqi, ka njoftuar të gjitha gratë të cilat janë operuar nga kanceri i gjirit mund të rikonstruktojnë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.