×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Britania pretendon se e ka gjetur ilaçin kundër Coronavirusit

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Një steroid me çmim të lirë, i quajtur deksametazon është mësuar se zvogëlon rrezikun e vdekjes deri në një të tretën në mesin e pacientëve me koronavirus me komplikime të rënda të frymëmarrjes, thanë studiuesit e Universitetit të Oksfordit.

  Shkencëtarët që punojnë në të ashtuquajturin ‘Testi i Rimëkëmbjes’ zbuluan se ilaçi mund të sjellte përfitime tek pacientët në ventilatorë ose oksigjenoterapi, por nuk kishte asnjë efekt tek ata që nuk kishin nevojë për ndihmë për frymëmarrjen.

  “Bazuar në këto rezultate, vdekja do të parandalohej me trajtimin e rreth tetë pacientëve me ventilim ose rreth 25 pacientë që kërkojnë vetëm oksigjen”, thanë studiuesit në një deklaratë.

  “Gjetja e tillë dëshmon fuqinë e shkencës”, ka shkruar në një cicërimë në llogarinë personale në Twitter Matt Hancock, Sekretar i Shtetit për Shëndetin dhe Kujdesin Social të Britanisë së Madhe.

  “Jam plotësisht i kënaqur që mund të shfaqim provën e parë klinike të suksesshme për trajtim të Covid-19,” shtoi ai.

  Qeveria britanike ka grumbulluar 200,000 njësi të deksametazonit që nga marsi.

  “Frika ime është përballja me publikun”, thotë banori/banorja i/e 12-të i/e BBVK
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Për herë të parë që kur kreu agresion të armatosur kundër Ukrainës më 24 shkurt 2022, të krijohet përshtypja se Rusia mund...
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Ka shkuar në 54 numri i të vdekurve në Gaza që kur Izraeli rifilloi operacionin e tij ushtarak të premten në mëngjes,...
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Një helikopter u rrëzua në një autosdradë në Madrid, duke goditur një makinë dhe duke plagosur 3 persona, sipas shërbimeve të emergjencës....
  Të tjera
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Ka shkuar në 54 numri i të vdekurve në Gaza që kur Izraeli rifilloi operacionin e tij ushtarak të premten në mëngjes,...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Ka përfunduar seanca e sontme e Kuvendit të Kosovës, në të cilën në rend të ditës ishin pyetjet parlamentare të deputetëve për...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia thotë se listat e pritjeve në institucionet shëndetësore publike janë duke u trajtuar me prioritet. Duke iu...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, është takuar me homologun e tij kroat, Davor Bozhinoviq. Sveçla e Bozhinoviq folën për situatën...
  Sport01 Dhjetor 2023
  Liverpooli ka arritur një rekord të madh të Wolverhampton Wanderers, i cili daton që nga viti i largët 1939. Reds kanë fituar...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Adri dhe Edona janë kapur me Azemin, pas kurthit që ai dhe Blerando ia thurën banorëve. Si Adri po ashtu edhe Edona,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.