Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Britania ndërpret publikimin e shifrës së viktimave të virusit, dyshohet për gabime

  FrontOnline
  18 Korrik 2020

  Autoritetet britanike kanë njoftuar të shtunën se e kanë ndërprerë publikimin e të dhënave ditore për viktimat e koronavirusit pasi qeveria dha urdhër për rishikim të llogaritjeve për shkak të dyshimeve se shifra zyrtare mund të jetë ekzagjeruar.

  Akademikët kanë thënë se mënyra se si organet shëndetësore në Angli e llogarisin shifrën e viktimave ka bërë që gjendja të duket më e rëndë sesa në shtetet e tjera të Mbretërisë së Bashkuar, shkruan “Reuters”, transmeton Gazeta Express.

  Ministri britanik i shëndetësisë, Matt Hancock, ka dhënë urgjër për rishikim urgjent të statistikave ditore për rastet fatale, të publikuara nga organet në Angli pasi dyshohet se në to mund të jenë përfshirë persona të shëruar që mund të kenë vdekur për shkaqe të tjera.

  Një burim i Departamentit të Shëndetësisë dhe Kujdesit Social tha: “Keni mundur të dilni pozitiv në test në shkurt, të mos keni simptoma, pastaj të goditeni nga një autobus në korrik dhe të jeni regjistruar si i vdekur nga Covid.”

  Sidoqoftë, kjo qasje nuk është duke u përdorur në Skoci, ku vendi nuk ka regjistruar asnjë viktimë të koronavirusit për një javë. Në këtë shtet, një pacient që është diagnostikuar me koronavirus para 28 ditësh nuk llogaritet automatikisht si i vdekur nga koronavirusi. Të njëjtin model e përdor edhe Irlanda Veriore.

  KEDS zë 156 persona duke e vjedhur energjinë elektrike për një javë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Është “ndoshta” koha për një sekretar të përgjithshëm të NATO-s që vjen nga Britania e Madhe, duket të ketë sugjeruar presidenti amerikan,...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Kryeministri i Britanisë së Madhe, Rishi Sunak është takuar me presidentin amerikan, Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë. Sunak ka thënë se...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...
  Të tjera
  Lajme08 Qershor 2023
  Deputeti i VV-së Armend Muja nuk ka pranuar se ka përplasje mes Kosovës dhe aleatëve kyç, SHBA-së dhe BE-së sa i përket...
  Vip08 Qershor 2023
  Xhuli, ditët e fundit po kalon pushimet në Turqi. Por, me postimin e fundit të Atdheut, u kuptua se edhe ai është...
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku është kryetari i parë që nuk e ka përjashtuar mundësinë e parë që...
  Lajme08 Qershor 2023
  Presidentja e Hungarisë, Katalin Novak, ka thënë se nëse diçka ndodhë në Kosovë, situata mund të eskalojë shpejt. E para e shtetit...
  Lajme08 Qershor 2023
  Nisma e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për ta rrëzuar Qeverinë Kurti II nuk duket se po merr përkrahje nga partitë tjera...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.