×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Britania e Madhe refuzon kërkesën e Maduro për kontrollin e arit

  FrontOnline
  02 Korrik 2020

  Një gjykatës britanik refuzoi t’i jepte Venezuelës kontroll mbi më shumë se një miliard dollarë ar, që është në kasafortën e Bankës së Anglisë.

  Ai vendosi që ishte e paligjshme dorëzimi i tij te Nicolas Maduro, pasi Britania nuk e njeh atë si presidentin e Venezuelës.

  Reuters raporton se një gjykatë britanike në rastin se kush kontrollon rezervat e arit të Venezuelës, të cilat janë të vendosura në Londër, vendosi që Britania e Madhe “njohu” liderin e opozitës Venezuelës Juan Guaido si president, transmeton KosovaPress.

  Maduro kërkoi që ari t’i dorëzohej, në mënyrë që të ndihmonte vendin në luftën kundër pandemisë koronavirus, transmeton KosovaPress.

  Sidoqoftë, Banka Qendrore Britanike, qeveria e së cilës e njeh Guaido si një drejtues legjitim, nuk pranoi t’ia dorëzonte arin qeverisë socialiste të Maduro.

  Guaido kërkon të ruajë rezervat e arit në Bankën e Anglisë për t’i mbajtur larg qeverisë së Maduro.

  Banka Qendrore e Venezuelës ka kërkuar të marrë ar, të cilin dëshiron ta shesë për ushqim dhe pajisje mjekësore, pasi Venezuelës i duhen në mënyrë të dëshpëruar në luftën kundër pandemisë.

  Saros Zaivala, një avokat që përfaqëson Maduron, premtoi të paraqiste një apel.

  Ai tha në një deklaratë se verdikti “injoron plotësisht realitetin e situatës në terren” në Venezuelë.

  Nga 10 janari fillojnë reduktimet, këto vende do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Ushtari amerikan Travis King zbarkoi sot herët në një bazë ushtarake amerikane në Teksas pasi u dëbua nga Koreja e Veriut, kufirin...
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka bërë sot një vizitë të paparalajmëruar në Kiev. Atje, ai tha se forcat ukrainase...
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi i ka reaguar presidentit serb Aleksandër Vuçiq që tha mbrëmë se në mesin e...
  Të tjera
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi i ka reaguar presidentit serb Aleksandër Vuçiq që tha mbrëmë se në mesin e...
  Lajme28 Shtator 2023
  Anëtarja e Kryeisëë së Lëvizjes Vetëvendosje, Dejona Mihali, ka reaguar pasi Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, tha se KFOR’i duhet të marrë...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryeministri Edi Rama në një deklaratë për mediat ka folur në lidhje me situatën në veri të Kosovës. Kreu i qeverisë shqiptare...
  Sport28 Shtator 2023
  Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama e ka prezantuar pamjen e re të tribunave në stadiumin e Flamurtarit në Prishtinë. I...
  Lajme28 Shtator 2023
  Pas sulmit të së dielës në Banjskë të Zveçanit, kryeministri Edi Rama ka kërkuar që KFOR-i të marrë nën kontroll veriun e...
  Lifestyle28 Shtator 2023
  Mëlçia është organ shumë “i punësuar” dhe kyç për tretje, por që për shkak të shtimit të futjes së toksineve në organizëm,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.